20 lutego 2023

Zalety nowoczesnego carportu w Twoim ogrodzie

Jako kierowca z pewnością wiesz, ile zalet ma przechowywanie samochodu pod zadaszeniem. Dlatego dążenie do własnego garażu lub miejsca parkingowego jest szczególnie opłacalne. Nie zawsze jednak istnieje możliwość postawienia murowanych konstrukcji przy domu, np. szeregowcu, a to one uchodzą za najtrwalsze. Producenci jednak postanowili wyjść naprzeciw wyzwaniom i proponują równie trwałe carporty. Poznaj zalety nowoczesnych carportów i przekonaj się, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Czym jest carport?

Carport zalety ma rzeczywiście bardzo różnorodne, jednak zanim się o nich dowiesz, postaramy się wyjaśnić, czym tak naprawdę są te rozwiązania. A zatem carport to specjalna konstrukcja służąca do parkowania samochodu. Jest to rodzaj zadaszenia, które składa się z konstrukcji nośnej oraz dachu, mającego zabezpieczać auto przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W przeciwieństwie do tradycyjnego garażu carport nie ma ścian bocznych, dzięki czemu zapewnia swobodny przepływ powietrza i umożliwia szybkie wjazdy i wyjazdy samochodu. Decyduje to zarazem o jego atrakcyjnej cenie i mniejszych kosztach budowy niż przy murowanych garażach.

Carporty są wykorzystywane przede wszystkim do ochrony samochodów osobowych, ale mogą być także stosowane do zadaszenia innych pojazdów, takich jak motocykle, rowery czy łodzie. Konstrukcje te są popularne wśród właścicieli nieruchomości prywatnych, ale także stosowane są w wielu instytucjach, takich jak hotele, centra handlowe czy biurowce. Nowoczesny HYPERLINK „https://modern-wood.pl/produkty/nowoczesny-carport/”carport może być wykonany z różnych materiałów, jednymi z lepszych są konstrukcje wykonane z drewna skandynawskiego, które uchodzi za bardzo trwałe i wytrzymałe. Zalety nowoczesnych carportów sprawiają, że to coraz chętniej wdrażane rozwiązanie.

Jakie warunki trzeba spełnić, by postawić carport?

To bardzo częste pytanie, które zadają sobie osoby zainteresowane takim rozwiązaniem. I tutaj odpowiedź brzmi — to zależy. Liczy się przede wszystkim powierzchnia carportu. Prawo budowlane wskazuje jednak, że pozwoleń ani zgłoszeń nie wymagają wiaty do 50 metrów kwadratowych. Taka konstrukcja jednak w zupełności wystarczy na ochronę nawet dwóch samochodów. Nie musisz zatem przejmować się tą kwestią — to bez wątpienia zaleta carportów. Co więcej, jeśli wybierzesz odpowiednią firmę do postawienia takiej konstrukcji, z pewnością uzyskasz informacje co do warunków budowy. Dlatego wybieraj z rozwagą producenta, by później spać spokojnie.

Carport – zalety, o których musisz wiedzieć

Zalety nowoczesnych carportów są naprawdę bogate i nie sposób wymienić je wszystkie. Te, które z pewnością mogą wpłynąć na decyzję o Twoim zakupie konstrukcji, to między innymi:

  • zapewnia ochronę samochodowi, stojącemu na powietrzu, co przekłada się np. na brak konieczności odśnieżania auta zimą, a także większą ochronę lakieru i ogólnie sprzętu;
  • nowoczesny carport może być połączony dodatkowo z garażem, takim będzie np. nowoczesny domek narzędziowy drewniany. Profesjonalni wykonawcy podejmują się takich realizacji za jednym razem, a zatem proponują carporty, które zawierają dodatkową przestrzeń na narzędzia;
  • konstrukcja nie ma ścian bocznych, dzięki czemu zapewnia swobodny dostęp do pojazdu. W przypadku tradycyjnego garażu konieczne jest otwieranie i zamykanie bramy, co może być uciążliwe, szczególnie w przypadku częstych wjazdów i wyjazdów;
  • Carporty są przyjaźniejsze dla środowiska niż tradycyjne garaże. Ich budowa wymaga mniejszej ilości materiałów budowlanych, a także umożliwia wykorzystanie naturalnego światła i przepływu powietrza.

To tylko część zalet, jakie może mieć odpowiednio postawiony carport. Jedną z najbardziej przekonujących bez wątpienia będzie możliwość personalizacji takiego miejsca. Oznacza to, że dowolnie możesz dopasować wygląd konstrukcji pod swoje oczekiwania i preferencje.

Gdzie się sprawdzi carport?

Wbrew pozorom carporty są stawiane w wielu miejscach. Uniwersalność i elastyczność to jedne z głównych zalet, które przyciągają coraz większą liczbę osób zainteresowanych ochroną swoich pojazdów poprzez cartporty. Konstrukcja ta może okazać się szczególnie praktyczna m.in.:

  • przy domu jako parking samochodowy;
  • w miejscach użyteczności publicznej;
  • przy firmach i przedsiębiorstwa, np. dla gości, co podnosi prestiż marki;
  • placówkach edukacyjnych;
  • w miejscach turystycznych takich jak hotele, restauracje itp.

Inne zalety nowoczesnych carportów blisko domu

Zalety nowoczesnych carportów są znacznie bardziej rozbudowane. Konstrukcje te stawiane przy domu wpływają na wartość nieruchomości, zwiększając ją. Można zatem stwierdzić, że stanowią rozwiązanie inwestycyjne, jeśli w przyszłości zechcesz sprzedać swoją posiadłość. Co więcej, są one przyjazne dla środowiska, szczególnie gdy konstrukcja powstaje z drewna. Ich budowa ponadto wymaga mniejszych nakładów materiałowych, co pozytywnie wpływa na ekologię. Ostatnią zaletą carportów jest ich atrakcyjna cena. Bardziej opłaca się postawić taką konstrukcję niż garaż. Warto jednak pamiętać, że podstawą będzie powierzenie tego zadania zaufanemu producentowi.