6 lutego 2023

Czy lepiej zbudować altanę ogrodową czy zadaszyć taras?

Wiosna i lato to ulubione pory roku większości osób. Ciepłe i długie dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie gdy do dyspozycji ma się własny taras lub altanę ogrodową. Kawa wypita rano w przydomowym ogrodzie to dobre rozpoczęcie poranka. Jednak, by rzeczywiście czerpać z tego przyjemność w każdej sytuacji pogodowej, potrzebne jest miejsce z zadaszeniem. Wyjaśniamy więc, co będzie lepsze — altana czy zadaszony taras? Zachęcamy do lektury.

Zadaszenie tarasu — rozwiązanie na wyciągnięcie ręki

Jeśli masz przed domem własną przestrzeń, to tak naprawdę decyzja co do wyboru rozwiązania zależy od Ciebie. Zadaszenie tarasu stanowi niewątpliwie doskonały sposób na stworzenie przestrzeni na świeżym powietrzu, która pozwala cieszyć się tarasem bez względu na warunki atmosferyczne. Istnieje wiele rodzajów zadaszenia, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji, a także możliwości. Jedne mogą być dla Ciebie rozwiązaniem na wyciągnięcie ręki — łatwym do realizacji, drugie natomiast zupełnie nietrafionym. Na co możesz się zdecydować?

Pergola

Jeśli interesuje Cię zadaszenie tarasu nowoczesne, pergola będzie świetnym rozwiązaniem. To konstrukcja z drewna lub metalu, która składa się z pionowych słupów oraz poziomych belek. Pergola może być pokryta roślinami, które dają upragniony, naturalny cień, lub materiałami wodoodpornymi, chroniącymi przed deszczem. Uchodzi za niezwykle trwałą i atrakcyjną wizualnie.

Markiza

To kolejny sposób na zadaszenie tarasu. Montuje się wówczas ruchome płótno lub materiał, które kładzie się na specjalnych prowadnicach, ulokowanych na ścianie budynku lub na konstrukcji samonośnej. Markizy mogą być automatycznie lub manualnie rozkładane i zwijane, co pozwala na regulowanie ilości światła i cienia.

Dach nad tarasem

Gdy masz już własną przestrzeń przed domem bez zadaszenia, raczej nie musisz zastanawiać się, co będzie lepsze — altana czy zadaszony taras. Wystarczy jedynie, gdy zdecydujesz się na odpowiednie zadaszenie wydzielonego terenu przed domem. Może to być stała konstrukcja z drewna, metalu lub szkła, która chroni przed zmienną pogodą, m.in. przed deszczem, słońcem i wiatrem. Alternatywnie, dach wykonuje się z materiału, który można łatwo rozkładać i składać, w zależności od potrzeb.

Dach nad tarasem z różnych tworzyw

Zadaszenie tarasu może być wykonane z przeróżnych tworzyw. Jak już wiesz, jednym z najczęstszych rozwiązań jest pergola. Uchodzi za bardzo estetyczną i świetnie sprawdzi się, jeśli chcesz stworzyć wysoki taras. W jej przypadku materiałem wykonawczym jest drewno. Dobrze zaimpregnowane będzie służyło przez lata w bardzo dobrym stanie. Wybiera się do tego drewno egzotyczne, takie jak teak czy iroko, lub popularniejsze gatunki, takie jak sosna, modrzew czy dąb. Z czego jeszcze realizuje się zadaszenia? Inne tworzywa to poliwęglan, metal, szkło lub materiał — najmniej trwały, ale i najtańszy. Poliwęglan często obecnie łączy się z drewnem przy realizacji zarówno altan ogrodowych, jak i tarasów.

Nowoczesna altana ogrodowa jako modne rozwiązanie

Altana ogrodowa sprawdzi się, nawet jeśli masz już taras przed domem. To zadaszone miejsce, niewielkich rozmiarów. Jednak również pozwala na chwilę spędzoną pośród zieleni, bez względu na pogodę. Nowoczesna altana ogrodowa stanowi bardzo modne rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność z estetyką. Altany tego typu są zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać wymagania nowoczesnych nurtów, które kładą nacisk na minimalizm, funkcjonalność oraz ponad wszystko prostotę.

Aranżacje altany ogrodowej

Często wykorzystywane są w tych konstrukcjach proste kształty, niewielka liczba ozdób i dekoracji oraz stonowane, ale modne kolory. Altana ogrodowa nowoczesna to także przemyślane i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni ogrodu. Z tego powodu często stawia się zarówno taras, jak i altanę.

Altany obecnie wykonuje się z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, szkło czy kamień. W zależności od preferencji można wybrać materiał, który najlepiej pasuje do stylu i charakteru ogrodu. Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne altany ogrodowe są zwykle bardziej praktyczne i funkcjonalne niż tradycyjne konstrukcje. Mogą być na przykład wyposażone w systemy przesuwne, które pozwalają na łatwe otwieranie i zamykanie całej konstrukcji, a także w nowoczesne systemy oświetleniowe, które umożliwiają korzystanie z altany nawet po zmroku.

Co okaże się lepsze — altana czy zadaszony taras?

Wiesz już, czym jest altana ogrodowa i jak może być ulepszona, a także, z czego może być wykonane zadaszenie tarasu. Pozostaje jednak pytanie, co okaże się lepsze — altana czy zadaszony taras. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, a wybór zależy zarówno od dostępnej przestrzeni, jak i Twoich preferencji. Jeśli masz taką możliwość, świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie obu rozwiązań. Altana może być bowiem miejscem zabaw dla dzieci, a taras miejscem spotkań rodzinnych czy towarzyskich.