31 października 2022

Rośliny do ogrodu zimowego. Jakie się sprawdzą?

Rośliny do ogrodu zimowego to świetne rozwiązanie, dzięki której Twoje pomieszczenie nabierze naprawdę przyjemnego charakteru. Zieleń łagodzi obyczaje i sprawia, że po prostu czujesz się lepiej. Sprawdź, które gatunki sprawdzą się w Twoim przeszklonym królestwie, zwanym ogrodem zimowym. Zapraszamy do lektury artykułu, stworzonego specjalnie przez naszych ekspertów.

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy nazywany jest przez niektórych dodatkowym pomieszczeniem w Twoim domu. Konstrukcja z reguły dobudowywana jest do domu bądź rzadziej stanowi osobny obiekt. Ogrody zimowe z reguły pełnią funkcję relaksacyjną. Po ciężkim dniu w pracy możesz właśnie tam odetchnąć, podziwiając przyrodę i rośliny.

Z czego zazwyczaj wykonany jest ogród zimowy? Podstawowym materiałem, z którego się go buduje, jest drewno. Warto od razu zapytać wykonawcę, jaki gatunek bierze pod uwagę podczas swojej pracy. Zdecydowanie najlepszą opcją jest BSH. Klejone drewno ze świerku skandynawskiego ma dużą wytrzymałość, zarówno na obciążenia zewnętrzne, jak i warunki atmosferyczne. Można znaleźć również projekty ogrodów zimowych oparte na konstrukcjach aluminiowych bądź PCV.

Dlaczego warto zainwestować w ogród zimowy?

Dlaczego warto zainwestować w ogród zimowy? Ogród zimowy HYPERLINK „https://modern-wood.pl/produkty/ogrod-zimowy/”na tarasie to świetne miejsce, w którym można hodować rośliny, które nie mają dobrej jakości powietrza w domu. Ogród zimowy chroni też florę przed mrozem i śniegiem. Ty, w ogrodzie zimowym zyskujesz miejsce, w którym możesz odpoczywać bądź pracować. Miejsce to, umieszczone także jako dobudówka — przy domu — pozwala na zwiększenie powierzchni Twojej nieruchomości. Dodatkowe pomieszczenie, nawet jeśli nie będzie wypełnione roślinami, zawsze się przyda. Jeśli nie przekonuje Cię wizja takiego miejsca przy domu, to z pewnością zadaszenia tarasów premium znajdą Twoje uznanie, dając możliwość użytkowania tego miejsca przez cały rok.

W jaki sposób urządzić ogród zimowy?

Wiele osób staje przed dylematem: W jaki sposób urządzić swój ogród zimowy? Podstawą są oczywiście wygodne meble. Odpadają te, które nie są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Wilgoć oraz mróz zaszkodzą wyposażeniu wykonanemu z MDF-u bądź tradycyjnego, lakierowanego drewna. Warto za to postawić na różnego rodzaju meble ratanowe, które sprawdzają się w ogródkach działkowych. Odporne na opady czy nasłonecznienie będą mocnym elementem wyposażenia wnętrza.

Równie ważną sprawą jest decyzja co do oświetlenia w Twoim ogrodzie zimowym. Czy będzie to klasyczna lampa? A może użyjesz lampek, nadających temu pomieszczeniu przyjemnego charakteru? Chodzi przede wszystkim o lampki LED. W lecie do oświetlenia być może będziesz używać różnego rodzaju świec bądź pochodni. W ogrodzie zimowym możesz używać naprawdę różnych rozwiązań oświetleniowych.

Producent ekskluzywnych altan i ogrodów zimowych ModernWood oferuje szereg dodatkowych pomysłów, które uczynią z Twojego ogrodu zimowego prawdziwy raj na ziemi. Możesz więc wyposażyć go w podłogę z thermodrewna, bez widocznych wkrętów. Producent oferuje oświetlenie LED z ukrytymi przewodami i bezprzewodowym sterowaniem oraz gniazdka zasilające. Ważnym elementem Twojego ogrodu zimowego mogą być systemy ruchomych szyb hartowanych bądź stałe ściany szklane. Także rolety manualne i elektryczne stanowią o sile oferty producenta, jakim jest ModernWood.

Jakie rośliny do ogrodu zimowego wybrać?

W zależności od tego, czy ogrzewasz swój ogród zimowy, chociażby promiennikami ciepła bądź też nie, możesz wybrać odpowiednie rośliny do ogrodu zimowego.

Jakie rośliny będą doskonale pasować do ogrodu zimowego?Zdecydowanie warto rozważyć te gatunki, które będą dobrze tolerowały niskie temperatury, oraz te, które będą miały piękne kwiaty lub liście. Warto pamiętać o tym, że w ogrodzie zimowym mogą również rosnąć mniejsze krzewy i drzewka iglaste. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

  • Krzewuszka 'Dragon’s Blood’ – jest to krzew o ciemnozielonych liściach i czerwonawych kwiatach. Jest odporna na mróz i łatwa w uprawie.
  • Lawenda — ta roślina ma intensywny aromat i najlepiej prezentuje się na tle jasnych ścian. Uprawia się ją w doniczkach, a do ogrodu zimowego najlepiej wybrać gatunki o krótkich pędach.
  • Gerbery — są to kwiaty cenione, ze względu na swoje intensywne kolory i piękny zapach. Najlepiej prezentują się na tle ciemnych ścian lub mebli.
  • Fiołki afrykańskie — te rośliny mają bardzo intensywne kolory, dlatego warto je uprawiać w ogrodzie zimowym. Są one dość trudne w uprawie, ale efekt końcowy jest tego wart.
  • Róże — są to kwiaty, które każdy lubi. Róże mają wiele odmian i każda z nich ma inny kolor. Jeśli chcesz, aby Twój ogród zimowy był naprawdę piękny, to uprawiaj róże.
  • Tulipany — te kwiaty są bardzo popularne w ogrodach zimowych. Są łatwe w uprawie i mają wiele odmian. Tulipany mogą być także uprawiane w doniczkach.

Niezależnie od tego, jakie rośliny znajdują się w kręgu Twoich zainteresowań, to pamiętaj, że zagadnienie „ogród zimowy jakie rośliny”, związane jest mocno z kwestią nasłonecznienia tego pomieszczenia. Do hodowli flory idealne będą te ogrody, położone na stronie południowej. W przypadku altan, które znajdują się na wschodzie, największe światło będzie rano. Strona zachodnia otrzyma promienie słoneczne w godzinach popołudniowych. To ważna wskazówka przy wyborze gatunków, które mają tam rosnąć. Niektóre mogą się po prostu nie przyjąć z powodu braku odpowiedniej ilości światła.