7 listopada 2022

Jak urządzić altanę ogrodową? Na co zwracać uwagę podczas projektowania wystroju?

Jednym z elementów, które mogą upiększyć Twój ogród oraz podnieść jego wartość jest altana ogrodowa. Jak urządzić taką budowlę? Oto pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć w tym kolejnym wpisie na naszym blogu. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas projektowania wystroju tego pomieszczenia.

Altana ogrodowa. Dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie?

Jeśli jesteś osobą, która uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, docenisz konstrukcję, jaką jest altana ogrodowa. Dla wielu to idealne miejsce do relaksu i odpoczynku, a także do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Altana ogrodowa może stać się oazą spokoju w zabieganiu codziennego życia. To strefa relaksu w ogrodzie, z której, jeśli odpowiednio ją wyposażysz, możesz korzystać przez cały rok.

Warto pamiętać, że aby cieszyć się altaną przez długi czas, należy ją regularnie konserwować i utrzymywać w czystości. Niektóre z firm oferują swoim klientom rozszerzoną, siedmioletnią gwarancję. Dzięki temu można uzyskać fachową pomoc przez długi okres, w którym może dojść do zużycia niektórych elementów.

Zwróć również uwagę na materiały, które wykorzystano przy zabezpieczaniu powierzchni drewnianych. Najlepszy będzie naturalny olej, który pozwala na regularną i ekologiczną konserwację.

Jak urządzić altanę ogrodową?

Pamiętaj, aby Twoja altana ogrodowa była funkcjonalna i wygodna. Przede wszystkim warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem miejsca. Musi być ona dobrze oświetlona i wentylowana. Zadbaj też o to, żeby było w niej miejsce na grilla. Wentylacja sprawi, że unikniesz nieprzyjemnych zapachów oraz duszności w upalny dzień. Możesz zamontować wentylatory lub wyposażyć altanę w okna.

Wybierz odpowiedni rozmiar altany. Zbyt mała będzie po prostu niewygodna i nie zaprosisz do niej większej ilości gości. Pamiętaj, że altana ogrodowa ma służyć Ci także do spędzania czasu z najbliższymi, więc musi być wystarczająco duża, aby pomieścić kilka osób. Altana ogrodowa powinna mieć solidne fundamenty i stabilną konstrukcję. Bardzo ważne są dobrej jakości okucia oraz materiał, z którego wykonana jest ta konstrukcja.

Bez wątpienia najlepsze będzie drewno BSH. Klejony materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, a także pleśń czy szkodniki. Warto, przy okazji budowy altany ogrodowej, postawić na firmę, której specjaliści pomogą w wykonaniu takiej konstrukcji. Pamiętaj również o dobrym oświetleniu. Zadbaj o to, żeby altana ogrodowa była dobrze oświetlona, abyś mógł cieszyć się nią nawet po zmroku. Dobrym pomysłem jest instalacja lamp wiszących bądź bezprzewodowych lampek LED.

Nie można zapominać również o wystroju altany. Ratanowe meble będą odporne na warunki atmosferyczne, a jednocześnie bardzo wygodne. Dobrym pomysłem są rośliny, które można umieścić w tym miejscu.

Jakie gatunki zieleni sprawdzą się w altanie? Rośliny doniczkowe są idealne do upiększenia tego miejsca. Z pewnością sprawdzą się w niej takie gatunki jak lawenda, gerbery, różaneczniki, hiacynty i tulipany. Aromatyczne rośliny takie jak lawenda czy gerbery dodadzą Twojej altanie świeżości i piękna. Rozbuduj swoją kolekcję o inne rośliny doniczkowe, które lubisz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać warzywa i owoce w donicach lub skrzynkach. Wybór należy do Ciebie.

Coversun. Altana zaprojektowana dla Ciebie

Producent altan ogrodowych z drewna ModernWood oferuje zupełnie nowe rozwiązania, sprawiające, że ta konstrukcja może być nazywana nowoczesną. Altany drewniane Coversun stanowią ochronę przed upałami, palącym słońcem oraz niechcianym spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Coversun to wyposażenie XXI wieku. Możesz wspólnie z ModernWood zaprojektować prawdziwą świątynię do odpoczynku i spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Kto powiedział, że nie możesz tam, chociażby uprawiać jogi. W altanie ogrodowej Conversun znajdziesz ażurowe ściany, które pozwalają powietrzu spokojnie przepływać, dając chłód w upalne dni.

Ta konstrukcja od ModernWood to również szereg innych udogodnień. W zależności od zasobności portfela możesz pozwolić sobie na podłogę z thermodrewna. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie LED z ukrytymi przewodami i bezprzewodowym sterowaniem. W ModernWood również możliwe są systemy ruchomych szyb hartowanych bądź stałe ściany szklane w altanie wyprodukowanej na Twoje zamówienie. Jeśli chcesz, to możesz altanę wyposażyć w rolety manualne i elektryczne oraz system ruchomych lameli na dachu. Nowoczesna altana ogrodowa z drewna jest na wyciągnięcie ręki.

Przy tej okazji warto pamiętać o prawie, które reguluje budowę altan ogrodowych. Budowle do 35 metrów kwadratowych powierzchni możesz stawiać na podstawie zgłoszenia do właściwego urzędu , w którym podasz zakres prowadzonych prac oraz ich termin. Budowle powyżej 35 metrów kwadratowych wymagają zgłoszenia większej ilości dokumentów. Należą do nich przede wszystkim: projekt altany, mapa sytuacyjno-wysokościowa, oświadczenia wynikające z przepisów prawa lokalnego, oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością.

Choć wiele osób ceni sobie urok takich konstrukcji jak drewniany salon ogrodowy, to niektóre konstrukcje, używane do produkcji salonów ogrodowych są odporne na mróz. Szczególnie mamy tu na myśli tarasy z kostki brukowej bądź płytek mrozoodpornych. Ich nie trzeba poddawać żmudnemu procesowi konserwacji, jednak w przypadku tych drugich warto zainwestować w specjalne preparaty, które zabezpieczą fugi. To przez nie pod płytki może dostać się woda, która może rozsadzić Twój piękny taras.

Salon ogrodowy przez cały rok? Tak!

Zabezpieczenie konstrukcji drewnianej przed mrozem z pewnością stanowi istotny element dbania o salon ogrodowy. A co, jeśli mógłbyś z tego pomieszczenia – nawet w polskich warunkach – korzystać przez cały rok? ModernWood – producent nie tylko altan ogrodowych, carportów, ale również takich rzeczy jak drewniane zadaszenia tarasów ma w swojej ofercie salony, które mogą służyć Tobie przez okrągłe 365 dni – nawet w naszych polskich, niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Salon ogrodowy od ModernWood o nazwie Winguard posiada szereg rozwiązań, które pozwalają nie tylko chronić go przed zniszczeniem, ale również korzystać z altany w zimie. Należą do nich przede wszystkim designerskie oświetlenie LED. Przed wiatrem i mrozem chroni Ciebie system przesuwnych szyb oraz stałe panele szklane. W zimie zaś ciepło zapewniają polecane każdemu promienniki.