24 października 2022

Altana ogrodowa — jak zbudować i jakich materiałów użyć?

Czym jest altana ogrodowa? Altana ogrodowa to nic innego jak mała budowla, która może stanąć w ogrodzie. Służy ona przede wszystkim do odpoczynku na świeżym powietrzu, ale sprawdzi się także jako miejsce spotkań z przyjaciółmi czy rodziną.

Warto pamiętać, że altana musi być solidnie wykonana, aby służyła nam długie lata. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas samodzielnego wykonania takiej konstrukcji bądź też zamawiania jej u profesjonalnej firmy. Zapraszamy do lektury artykułu od naszych ekspertów.

Pierwsze kroki podczas budowy altany. Projekt i materiały

Planując samodzielne wykonanie altany ogrodowej, należy podjąć odpowiednie decyzje. Oprócz znalezienia odpowiedzi na pytania: altana ogrodowa jakie belki czy altana ogrodowa jakie krokwie, warto zastanowić się, z czego będzie ona wykonana. Do najpopularniejszych materiałów należy oczywiście drewno. Sosna i świerk ze względu na swoją niską cenę oraz łatwość obróbki są wybierane przez amatorów majsterkowania w drewnie najczęściej. Jeśli masz możliwości i pieniądze, to możesz zdecydować się na altanę z metalu. Wymaga to oczywiście wiedzy i umiejętności obróbki metali. Są również zwolennicy altan, które zbudowane są z cegieł. Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady. Każdy jednak wymaga nakładów pracy oraz środków. Wybór należy oczywiście do Ciebie.

Ważne są także materiały, które zabezpieczą Twoją altanę przed zniszczeniem. W przypadku drewna można wybrać lakierobejce, impregnaty bądź oleje naturalne. Każdy z produktów zabezpiecza na swój unikalny sposób. W przypadku bejcy z lakierem (lakobejca) jesteś w stanie również nadawać różne kolory swojej konstrukcji. Firmy, które specjalizują się w budowie altan, carportów oraz salonów ogrodowych mają swoje – sprawdzone sposoby na zabezpieczenie powierzchni drewnianych. Jeśli nie jesteś do końca pewien, czy Twój sposób jest odpowiedni, zawsze warto zasięgnąć języka właśnie u nich.

Altana ogrodowa a prawo

Wiele osób zastanawia się, czy należy mieć pozwolenie na budowę altany ogrodowej? Zależy to od wielkości i rodzaju konstrukcji. W przypadku niewielkich altanek ogrodowych zazwyczaj nie jest wymagane żadne pozwolenie. Do 35 metrów kwadratowych nie potrzeba żadnego pozwolenia. Natomiast jeśli chcemy postawić większą niż podany wcześniej wymiar i bardziej rozbudowaną altanę, to musimy uzyskać odpowiednie pozwolenia.

Jak samodzielne zbudować altanę ogrodową?

Aby zbudować prawidłowo altanę ogrodową, należy wykonać kilka czynności. Najpierw musimy przygotować fundamenty pod konstrukcję. Konieczne jest również wykonanie ścian i dachu. Pamiętajmy także o właściwym wykończeniu altany.

Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża. Należy dokładnie oczyścić teren, na którym chcemy postawić altanę. Następnie musimy przygotować odpowiedni fundament. Powinien on być solidny i trwały, aby cała konstrukcja mogła na nim stabilnie stać. Gdy już to zrobimy, przystępujemy do montażu ścian. Możemy użyć desek lub płyt OSB. Jeśli chcemy, aby altana była bardziej estetyczna, można użyć cegieł klinkierowych. Następnie przystępujemy do konstrukcji dachu.

W tym wypadku wiele osób wpisuje w Google: altana ogrodowa jak zrobić dach bądź altana ogrodowa jaki dach. Najpopularniejszym materiałem na zwieńczenie altany są oczywiście deski. One same jednak nie dają takiej izolacji i ochrony. Dlatego na nie kładzie się papę. Niektórzy zakładają również gont różnego rodzaju bądź blachę miedzianą.

Inni twierdzą, że najlepiej jest użyć dachówki ceramicznej lub cementowej. W tym wypadku konstrukcja dachu altany powinna być oczywiście bardziej wytrzymała. Pamiętajmy także o wykonaniu odpowiednich izolacji termicznych i akustycznych. Oczywiście to skrótowy opis czynności, które należy wykonać, budując altanę. Aby zrobić to dokładnie, warto dokonać reasearchu, pozwalającego na dobre i samodzielne wykonanie altany.

Altana ogrodowa nowoczesna? Czemu nie!

Są jednak i tacy, którzy nie posiadają talentu do majsterkowania. Inni zaś nie mają po prostu czasu, aby poświęcić chwilę wolnego czasu na budowanie. Co więc zostaje tej, wcale niemałej, grupie ludzi? Opcją do rozważenia jest zamówienie altany ogrodowej u sprawdzonego producenta. Można od razu wejść na wyższy poziom i kupić coś, co nazywa się altana ogrodowa nowoczesna. Projektowana będzie ona zgodnie z Twoimi wymaganiami. Możesz w niej umieścić wszystkie potrzebne udogodnienia. Producent ekskluzywnych altan do ogrodu oraz takich rozwiązań, jak drewniane zadaszenie tarasów – ModernWood jest w stanie umieścić w altanie nawet … saunę albo zaprojektować ją w ten sposób, że będziesz miał tam siłownię z prawdziwego zdarzenia. Wyobraź sobie, że możesz mieć własne SPA w domu. Bez potrzeby dalekich wyjazdów oraz poświęcania cennego czasu na dojazdy. Po prostu budzisz się i korzystasz z przyjemności. Teraz to jest możliwe.

Czy nadal pragniesz sam budować klasyczną altankę? Sprawdź ofertę altan premium na www.modern-wood.pl