17 lipca 2023

Jakie są różnice między salonem ogrodowym a altaną ogrodową?

Nic nie poprawia Ci tak humoru, jak chwile spędzone w ogrodzie, gdy robi się ciepło? Doskonale to rozumiemy. Efektowna aranżacja ogrodowa nie tylko prezentuje się elegancko na posesji, przyciąga wzrok sąsiadów, lecz także stanowi świetne miejsce do spotkań towarzyskich i odpoczynku. Jeśli właśnie planujesz urządzić swoją przestrzeń, do dyspozycji masz między innymi altany ogrodowe, jak i salony. Wybór warto poddać chwili namysłu. Wyjaśniamy zatem — salon czy altana ogrodowa, jakie są różnice i na co się zdecydować? Zachęcamy do lektury!

Salon ogrodowy a altana ogrodowa — czym się różnią?

Czym jest altana ogrodowa, z pewnością doskonale wiesz, jednak pojęcie salonu ogrodowego nie jest już tak oczywiste. Często jednak salon nazywany jest także pawilonem. W praktyce salon ogrodowy a altana ogrodowa to nazwy używane zamiennie, z tym że ta druga jest zdecydowanie popularniejsza. Istnieją jednak pewne różnice między nimi. Salon ogrodowy już trochę sugeruje, że jest to rozwiązanie przestronne, z zabudowanymi lub oszklonymi ścianami i może być naprawdę rozbudowane. Z kolei altana zapewnia większy dostęp do świeżego powietrza. Oba jednak są najczęściej osłonięte przed słońcem, co pozwala korzystać ze świeżego powietrza, nawet podczas intensywnego lata.

Salon ogrodowy to po prostu salon na świeżym powietrzu z ułożonymi wewnątrz meblami ogrodowymi. Boczne ściany konstrukcji są często zaprojektowane tak, by można było je zasunąć w zależności od pogody. Niekiedy wykorzystuje się w projektach także specjalne moskitiery lub po prostu poliwęglan. Zdarza się jednak, że salon jest zupełnie osłonięty i stanowi jedynie wydzieloną przestrzeń na tarasie. Jeśli więc zastanawiasz się, czy salon, czy altana ogrodowa będzie dla Ciebie dobrym wyborem, sprawdź wady i zalety obu z tych rozwiązań.

Zalety i wady salonu ogrodowego

Może być dobudowany przy tarasie, stanowić element konstrukcyjny domu lub być osobną budową. Daje tak naprawdę szereg możliwości. Do jego montażu wykorzystuje się między innymi poliwęglan lub szkło hartowane, a także metal lub drewno. Często salon jest porównywany do ogrodu zimowego, z którego przy odpowiedniej budowie można korzystać przez cały rok. W salonie z pewnością uchronisz się przed wiatrem, a także owadami. Minusem jest jednak to, że zapewnia mniejszy dostęp do świeżego powietrza. Jest on bowiem bardziej zabudowany. Masywny salon to konstrukcja na lata, która przy odpowiedniej konserwacji będzie cieszyć i dobrze wyglądać. Szczególnie modne są drewniane salony ogrodowe, które są wyposażone w system przesuwnych szyb oraz stałe panele szklane. Takie konstrukcje proponujemy między innymi w ModernWood.

Zalety i wady altany ogrodowej

Tak naprawdę altana ogrodowa nowoczesna również daje wiele możliwości. Konstrukcja ta może być dostosowana do różnych preferencji, tj. być bardziej odsłonięta lub zabudowana. Jednocześnie jej postawienie uchodzi za nieco łatwiejsze. Raczej w altanach rezygnuje się z przeszkleń, co sprawia, że miejsce to służy głównie wiosną i latem, gdy jest jeszcze ciepło. Zapewnia także ochronę przed słońcem, lecz w przypadku wichury, raczej nie spędzisz w niej miło czasu, chyba że zdecydujesz się na postawienie zamkniętej konstrukcji. Jeśli zastanawiasz się, czy salon, czy altana ogrodowa będzie lepszym rozwiązaniem, to musisz wiedzieć, że oba warianty są dobre. Ze względu na użycie różnych materiałów, może okazać się, że altana jest jednak tańszą inwestycją, a także jej postawienie będziesz trwało krócej.

Salon czy altana ogrodowa — na co się zdecydować?

Salon ogrodowy a altana ogrodowa to konstrukcje dość zbliżone, dlatego wybór warto odpowiednio przemyśleć. Salon stwarza jednak większe możliwości spędzania czasu. Nie jest bowiem inwestycją jedynie na letnie miesiące, lecz przy dobrym projekcie będziesz mógł korzystać z niego także zimą. Takie konstrukcje są wyposażone w system przesuwnych szyb lub panele szklane. Masz więc widok na przyrodę w każdej chwili. Co ważne, warunkiem jest wykorzystanie do budowy najwyższej jakości materiałów. Salon musi być masywny i trwały. Generuje to większe koszty. Z kolei altana ogrodowa to inwestycja raczej na letnie miesiące, zapewnia swobodny przepływ powietrza. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by i w takiej konstrukcji zastosować szyby przesuwne. Musisz wiedzieć, że przy wyborze odpowiedniego producenta, bez znaczenia okaże się, czy zdecydujesz się na salon czy altanę ogrodową — oba rozwiązanie będą bowiem dostosowane projektem pod Twoje predyspozycje i oczekiwania.

By podjąć odpowiednią decyzję, skontaktuj się z producentem salonów i altan ogrodowych. Doświadczony specjalista podpowie Ci, jakie rozwiązanie wybrać, a także przedstawi wstępny projekt. Wyjaśni także jakie różnice może mieć salon ogrodowy a altana ogrodowa. Czekamy między innymi na Ciebie w ModernWood. Nasze konstrukcje powstają z certyfikowanych materiałów. Projekty tworzymy z pasją i zaangażowaniem. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych — przekonaj się, powierzając nam realizację swojej inwestycji ogrodowej.