16 stycznia 2023

Jakie rośliny sprawdzą się w całorocznym ogrodzie zimowym?

Wiele osób marzy o własnym ogrodzie zimowym — to pomieszczenie znajdujące się w budynku lub przybudówce do domu, które jest wyposażone w duże przeszklenia lub szklane ściany, dzięki czemu ma dostęp do naturalnego światła słonecznego. Przypomina trochę szklarnię, ale samo w sobie nie służy do hodowli roślin.

W praktyce nowoczesny ogród zimowy może być wykorzystywany jako dodatkowe pomieszczenie mieszkalne, takie jak salon, gabinet lub pokój dzienny. Wiele osób woli jednak rozstawić w nim rośliny doniczkowe, by w pełni wykorzystać światło przez cały rok. Warto wiedzieć, jakie rośliny do całorocznego ogrodu zimowego wybrać, oraz gdzie umieścić ogród zimowy.

Dlaczego zdecydować się na ogród zimowy?

Ogród zimowy jest doskonałym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej i cieszenie się bliskim kontaktem z naturą nawet w chłodne i pochmurne dni. Może być również doskonałym miejscem do relaksu, szczególnie jeśli zostanie odpowiednio zaaranżowany i wyposażone w komfortowe meble oraz rośliny. Jednak jakie rośliny do całorocznego ogrodu zimowego warto wybrać? Wszystko zależy od stylistyki Twojego ogrodu i domu.

Ogród zimowy może stanowić przybudówkę — wiele osób decyduje się na konwersję tarasów, ganków, a nawet balkonów na ogrody zimowe. Tu pojawia się kwestia, czy ogród zimowy jest ogrzewany. Jako uznany producent drewnianych altan ogrodowych i innych konstrukcji, w firmie Modern Wood oferujemy posiadaczom domów ciepłe ogrody zimowe, które stanowią doskonałe miejsce do cieszenia się bliskim kontaktem z naturą, nawet w chłodne i pochmurne dni.

Ładne rośliny do całorocznego ogrodu zimowego

W ogrodzie zimowym mogą rosnąć rośliny o bardzo różnych wymaganiach dotyczących światła i temperatury, w zależności od tego, jakie warunki panują w danym pomieszczeniu. Nawet nieogrzewany przydomowy ogród zimowy jest cieplejszy i dysponuje pozytywnym mikroklimatem.

Jakie rośliny do całorocznego ogrodu zimowego będą najlepsze dla początkujących? W ogrodzie zimowym sprawdzą się w zasadzie wszystkie rośliny doniczkowe, które mogą rosnąć wewnątrz domu, takie jak paprotki, draceny, fikusy, a nawet sukulenty i kaktusy. Nawet w krótkie, polskie zimowe dni Twoje egzotyczne rośliny będą otrzymywały dużo światła. Podlewanie i dbanie o takie rośliny nie jest trudne, więc te ładne rośliny do całorocznego ogrodu zimowego są idealne dla niedoświadczonych ogrodników.

Rośliny tropikalne, takie jak zamiokulkasy, fikusy, monstery, juki, a nawet bananowce, również mogą dobrze rosnąć w ocieplanym ogrodzie zimowym, pod warunkiem że otrzymują dużą ilość światła. Jeśli Twój ogród zimowy mieści się od wschodnio-południowej strony, wybierz raczej światłolubne rośliny.

Ciekawym wyborem roślin do ogrodu zimowego są rośliny pnące. Bluszcz jest bardzo łatwy w utrzymaniu, dzięki odpowiednim wspornikom może piąć się po ścianie domu. Stanowi też dobre tło dla innych roślin. Za to dzikie wino, czyli winobluszcz, wygląda bardzo ładnie jesienią, gdy jego zielone liście przybiorą czerwoną barwę — możesz nawet spróbować umieścić po paru latach rozrośnięte pędy, by dekorowały zewnętrze ogrodu zimowego.

Ozdobne kwiaty i rośliny jednoroczne, takie jak pelargonia, begonia, petunia czy surfinia, to również ładne rośliny do całorocznego ogrodu zimowego. Zwłaszcza w cieple będą stanowić piękną dekorację konserwatorium, jeśli wykorzystujesz to pomieszczenie jako salon czy pracownię.

W ogrodach zimowych popularne są kwiaty o różnych wymaganiach dotyczących światła czy temperatury, w zależności od tego, jakie warunki panują w danym pomieszczeniu. Zależnie od tego, gdzie mieści się twój ogród i ile światła otrzymuje, możesz odpowiednio dobrać rośliny. Na początek dobrym wyborem są storczyki, pelargonie, lub jaśmin – kwiaty te charakteryzują się zróżnicowanym zapotrzebowaniem w zakresie nasłonecznienia oraz wilgotności, i znajdziesz wiele podgatunków i odmian dla siebie.

Jakie rośliny do całorocznego ogrodu zimowego będą praktyczne?

Ogród to jednak nie tylko kwiaty i ładne rośliny do ogrodu zimowego. Czasem można myśleć praktycznie. W ogrodzie zimowym można uprawiać różne zioła, takie jak bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn czy mięta. Same w sobie naprawdę ładnie pachną, a świeże zioła przydadzą się w domowej kuchni.

Skoro już o kuchni mowa, niektóre warzywa, takie jak pomidory, papryka, bakłażany czy ogórki, również mogą dobrze rosnąć w ogrodzie zimowym. Możesz też zasadzić w doniczkach truskawki czy krzaczki malin. Kwiaty wielu z nich wyglądają całkiem ładnie — a satysfakcja ze zjedzenia owocu czy warzywa wyhodowanego przez siebie doda tylko smaku.

Czy warto wybrać ogród zimowy?

Teraz gdy wiesz jakie rośliny do całorocznego ogrodu zimowego wybrać, możesz stać się pasjonatką lub pasjonatem domowego ogrodnictwa. Ogród zimowy może być również narażony na nadmierne nasłonecznienie lub przegrzanie, szczególnie w lecie, dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed słońcem, np. poprzez zastosowanie rolety lub żaluzji. W firmie ModernWood możemy pomóc w aranżacji Twojego wymarzonego ogrodu tak, abyś mógł hodować w nim piękne i ładne rośliny!