23 stycznia 2023

Co to jest pergola ogrodowa?

Coraz więcej ludzi w naszym kraju marzy o własnym ogrodzie i bardzo pragną go ozdobić. Jednak zanim zaczniesz urządzać swój wymarzony ogród, warto wiedzieć, co to jest pergola ogrodowa, jak urządzić taki budynek i czym różni się on od innych konstrukcji. Dowiesz się tego z niniejszego artykułu!

Co to jest pergola ogrodowa?

Pergola ogrodowa to rodzaj altany lub trejażu — element małej architektury ogrodowej powszechnie spotykany w ogrodach lub na tarasach. Pergola ogrodowa – nowoczesna bądź tradycyjna – składa się z drewnianych lub metalowych podpór czy rusztowań, na których ułożono kratownicę lub ażurowe poprzeczne belki tworzące dach. Po takich wspornikach z reguły pną się rośliny ozdobne, które pomagają w stworzeniu cienia. Pergola ogrodowa pozwala na stworzenie przytulnego i zacienionego miejsca w ogrodzie, w którym można się zrelaksować oraz spędzić czas na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół lub z rodziną.

Słowo „pergola” wywodzi się z języka włoskiego i oznacza „mały dziedziniec”. Pergola była pierwotnie używana jako trejaż lub łuk ozdobiony roślinami pnącymi — pod arkadami można było spacerować lub odpoczywać w ogrodzie.

Czym jest pergola ogrodowa i czym różni się od altanki?

Teraz gdy już wiemy, co to jest pergola ogrodowa, warto też wiedzieć, czym się różni od altanki, trejażu czy ogrodu zimowego. Pergole i altany są często podobnymi strukturami, ale różnią się pod pewnymi względami.

Trejaż to szereg słupków, połączonych u góry pojedynczą poziomą belką. Prostą pergolę można wznieść z dwóch trejaży i łączącej je u góry kratownicy. Trejaż może stanowić swoiste ogrodzenie, ściankę w ogrodzie, a ich seria stworzy łuk lub tunel.

Pergola składa się zazwyczaj z właśnie takich trejażowych, drewnianych lub metalowych słupów, połączonych poprzecznymi belkami, które mają za zadanie stworzenie konstrukcji przypominającej dach. Często zdobią ją rośliny pnące i inne dekoracje, a jej podstawową funkcją jest zapewnienie zacienionego zakątka w ogrodzie. Nawet jeśli nie używasz roślin pnących, ażurowa konstrukcja pergoli zapewnia cień i wygląda stylowo. Nie bez znaczenia jest też fakt, ile kosztuje pergola ogrodowa — jej cena bywa znacznie niższa od porównywalnej altanki.

Z kolei altana to nieco bardziej zamknięta konstrukcja z co najmniej czterema ścianami i dachem. Może być wykonana z różnych materiałów, na przykład drewna, metalu lub tworzywa sztucznego i może służyć do odpoczynku, rozrywki lub przechowywania narzędzi ogrodniczych. Altana, w przeciwieństwie do pergoli, może być mniej ażurowa, zamykana na zamek i mieć przeszklone okna, lub tylko otwory okienne.

Ogród zimowy może być osobnym budynkiem, jednak częściej stanowi przeszkloną dobudówkę do domu. Na przykład ogród zimowy z pełnym dachem możesz umieścić na tarasie. Ma wielkie, przeszklone okna, umożliwiając w ten sposób hodowlę roślin przez cały rok – przez co przypomina swoistą szklarnię. Pergola może być dobudówką i mieć przeszklone ściany, ale służy zupełnie innym celom.

Jaka pergola ogrodowa będzie lepsza, duża czy mała?

Jeśli zastanawiasz się, jaka pergola ogrodowa będzie odpowiednia do twojego ogrodu, musisz rozważyć swoje plany co do takiego schronienia oraz dostępną przestrzeń w ogrodzie. Warto też wiedzieć, ile kosztuje pergola ogrodowa — ostateczny koszt zależy od bardzo wielu czynników.

Pergole ogrodowe mogą być różnej wielkości, od małych konstrukcji zapewniających cień dla kilku osób do dużych altanek z meblami ogrodowymi i miejscem do gotowania i jedzenia na świeżym powietrzu. Ponieważ nasze pergole ogrodowe są wykonane z ażurowych ścianek i wsporników, łatwo można dostosować je do własnych potrzeb. Jako doświadczony producent drewnianych altan ogrodowych oferujemy wszechstronne, ażurowe pergole, które dopasujesz do każdej posesji.

Ile kosztuje pergola ogrodowa?

Pergole mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, w zależności od osobistych preferencji i potrzeb. W wielu ogrodach stanowią centralny punkt posesji, gdzie możesz odpocząć na świeżym powietrzu. Gdy wiesz, co to jest pergola ogrodowa i jak ją urządzić, możesz stworzyć w ogródku prawdziwą oazę spokoju.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje pergola ogrodowa. Koszt takiej konstrukcji zależy od jej powierzchni, umiejscowienia i indywidualnych potrzeb klienta. W firmie Modern Wood oferujemy pergole ogrodowe wysokiej klasy, wyposażone w opcje premium, od regulowanego dachu przeciwsłonecznego po oświetlenie LED — i ich cena zależy także od Twoich preferencji.

Dlaczego warto wybrać pergole ogrodowe?

Pergola ogrodowa to znakomite rozwiązanie dla wielu domów i ogrodów, ponieważ łączy w sobie otwartość i przewiew z zaciszem altanki. Można ją wykorzystać jako element dekoracyjny lub miejsce do odpoczynku w nowoczesnym ogrodzie, lub ozdobę ogrodu w stylu angielskim albo francuskim.

Pergola może być też świetnym dodatkiem do tradycyjnego drewnianego lub murowanego domu, gdy umieścisz ją na tarasie. Pergola ogrodowa jest szczególnie przydatna w gorące letnie dni, ponieważ zapewnia cień i chłód — zwłaszcza jeśli ustawisz ją obok oczka wodnego lub basenu. Biorąc pod uwagę to, ile kosztuje pergola ogrodowa, jej zakup może okazać się świetną inwestycją na lata!