9 stycznia 2023

Jak urządzić wolnostojącą pergolę ogrodową?

Jeśli szukasz ładnego dodatku do swojego ogrodu, nie ma to, jak pergola ogrodowa. Nowoczesna, ażurowa konstrukcja zapewni przewiew oraz ochroni Cię przed promieniami słońca, a dzięki zadaszonej konstrukcji będziesz mógł w stanie relaksować się w ogrodzie w suchości nawet podczas letnich burz. Z tego wpisu dowiesz się, czym jest pergola wolnostojąca, jak urządzić takie pomieszczenie i jak je udekorować!

Wolnostojąca pergola ogrodowa – nowoczesna alternatywa dla Twojego ogrodu

Pergola to słowo pochodzące z języka włoskiego — to ażurowa konstrukcja w postaci kolumn czy słupków podtrzymujących lekką kratownicę, po której pną się rośliny jak bluszcz albo dzikie wino. Tak zwany trelaż podtrzymuje otwarty sufit lub siatkę belek, krokwi lub kratownic.

Pergola ogrodowa, nowoczesna albo też tradycyjna, może być wykonana z drewna i może stać samodzielnie lub być dołączona do domu, jako podcienie lub zabudowa tarasowa. Choć czasem potocznie mówi się, że pergola to rodzaj altanki, to jednak altana jest bardziej zwarta i ma sztywny dach, w przeciwieństwie do lekkiej konstrukcji, jaką jest pergola wolnostojąca. Jak urządzić taką konstrukcję w ogrodzie?

Sama stylizacja pergoli wolnostojącej zależy od osobistych preferencji i potrzeb właścicieli ogrodu, a także dostępnej przestrzeni. Pergole wolnostojące występują w różnych rozmiarach – skromne tarasowe pergole, które zapewniają cień dla kilku osób albo też duże altany, gdzie możesz umieścić meble ogrodowe i miejsce do gotowania i jedzenia na zewnątrz. Co do pergoli tarasowej, ona również może umożliwiać grillowanie i odpoczynek — często jako dodatkowa zabudowa przy domu.

Kluczowe jest wybranie odpowiedniego typu pergoli dla wielkości i stylu ogrodu, a także upewnienie się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby ją ustawić w ogrodzie oraz umieścić w niej odpowiednie dekoracje. Zastanów się, czy chcesz, aby wolnostojąca pergola ogrodowa była widoczna z domu lub innych części ogrodu, czy też chcesz, aby zapewniała prywatność ludziom relaksującym się wewnątrz, bo od tego też zależy urządzanie pergoli ogrodowej.

Pergola wolnostojąca — jak urządzić taki budynek ogrodowy?

Wolnostojące pergole to często oaza spokoju w ogrodzie, stanowią naturalne centrum całego obszaru, i to tu często przesiadujemy. Jak zatem odpowiednio udekorować i urządzić pergolę wolnostojącą?

Wiele osób nie korzysta z pergoli wolnostojących, preferując prywatność i ochronę przed deszczem zapewnianą przez altanki. Jednak jako uznany producent altan ogrodowych możemy zagwarantować prywatność: a bezpieczeństwo zapewnią szyby i regulowany dach w wersji premium. Co do pergoli tarasowej, je również możemy urządzić zgodnie z Twoimi potrzebami.

Pergola ogrodowa: nowoczesna czy tradycyjna bardzo zyskuje dzięki uroczym roślinom wspinających się po jej ażurowych ścianach. Rośliny pnące, takie jak winorośl, bluszcz i dzikie wino, można posadzić wokół lub na belkach pergoli, aby stworzyć zielone ściany i zapewnić cień w upalne dni. Nasze pergole ogrodowe pięknie wyglądają też bez zielonych akcentów — zamiast tego naturalne drewno pięknie komponuje się z ogrodem.

Jak umeblować i udekorować pergolę ogrodową?

Pergola jest także idealnym miejscem na meble do altanki jak krzesła, leżaki, huśtawki lub też zestaw stół i krzesła. Urządzając pergolę, wybierz meble ogrodowe odporne na warunki atmosferyczne oraz pasujące do estetyki pergoli i ogrodu. Oprócz nich możesz umieścić w przestronnej pergoli ogrodowej materace i koce, aby stworzyć wygodne miejsce do odpoczynku i relaksu. Hamaki, które można zamocować między belkami lub na specjalnych stojakach, również oznaczają doskonały sposób na letnią drzemkę w pergoli. Co do pergoli tarasowej, możesz umieścić w niej ławę lub kompaktową sofę i nadal dysponować mnóstwem miejsca!

Do pergoli można dodać inne dekoracje, takie jak poduszki, narzuty lub dywaniki, aby zapewnić jej domową, przyjemną atmosferę. Papierowe lampiony i dzwonki również dodadzą orientalnego akcentu, zwłaszcza jeśli Twój ogród jest zaprojektowany w stylu japońskim — nowoczesne pergole ogrodowe bardzo dobrze komponują się z taką minimalistyczną stylizacją.

Jeśli chcesz wykorzystać swoją pergolę jako miejsce do gotowania i spożywania posiłków na świeżym powietrzu, możesz umieścić w niej grill lub palenisko — o ile jest ona dość przestronna. Jeśli zamierzasz sadzić rośliny w pergoli, możesz również zainstalować system nawadniania. Nasz ogród zimowy drewniany może działać także na podobnej zasadzie.

Dzięki funkcjonalnościom oferowanym przez naszą firmę możemy doprowadzić do Twojej pergoli prąd i zainstalować oświetlenie, aby stworzyć relaksującą atmosferę wieczorami i pozwolić Ci czytać i jeść bez problemów. Jeśli lubisz urządzać przyjęcia, możesz nawet zainstalować w niej wi-fi głośniki sterowane smartfonem. A w upalne letnie dni wielu właścicieli pergoli cieszy się, że pamiętało o zainstalowaniu wentylatora.

Takie dodatki i wiele innych funkcjonalności są w pełni kompatybilne z pergolami ogrodowymi oferowanymi przez firmę ModernWood. Pomagamy Ci w umieszczeniu i zaprojektowaniu odpowiedniej pergoli i dostosowaniu jej do stylu Twojego domu i posesji.