12 grudnia 2022

Jakie elementy stylistyki cechują nowoczesne altany ogrodowe?

Jeśli uwielbiasz wypoczywać na świeżym powietrzu lub po prostu chcesz mieć piękny ogród, który możesz podziwiać z okna, warto w nim umieścić nowoczesne altany ogrodowe. Cechy dobrego ogrodu zależą od jego stylu, dlatego właśnie twoja altana ogrodowa musi komponować się z resztą posesji.

Nowoczesny ogród nie musi składać się tylko z prostych linii i geometrycznych kształtów; istnieje wiele sposobów, aby uczynić go wyjątkowym, tak by odzwierciedlał Twój osobisty gust. Podobnie, ogólny projekt ogrodu doskonale uzupełni Twoja nowoczesna altana ogrodowa: styl takiej altany czy pergoli nie musi być identyczny co stylistyka ogrodu, ale musi się z nią łączyć… albo pięknie kontrastować.

Stylistyka nowoczesnych altan do ogrodu

Współczesne projektowanie ogrodów odzwierciedla naszą współczesną kulturę i mody, często polegając też na nowych technologiach. Odróżnia je nie tylko stylistyka nowoczesnych altan do ogrodu, aranżacja posesji czy projekt terenu – ten styl projektowania jest bardziej swobodny i elastyczny niż tradycyjne ogrody. Wbrew pozorom nie musi być minimalistyczny czy wzorowany na japońskim stylu — może jednak odbiegać od tradycji francuskich i angielskich ogrodów.

Takie współczesne ogrody często skupiają się nie na roślinności czy terenie, ale na budynkach, właśnie jak nowoczesne altany ogrodowe. Cechy charakterystyczne modernistycznego stylu to prostota, swoisty minimalizm i geometryczne wzory – ale nie tylko. Rośliny służą raczej jako silne akcenty i uzupełnienia dla budynków i dekoracji, dlatego warto zacząć projektowanie nowoczesnego ogrodu od altany.

Nowoczesne altany ogrodowe: cechy charakterystyczne

Altany ogrodowe w stylu nowoczesnym charakteryzują się prostą i minimalistyczną formą, a także użyciem nowoczesnych materiałów i rozwiązań. Typowe dla nich są proste linie i geometryczne kształty. Często są wykonane z materiałów takich jak stal, aluminium, szkło lub tworzywa sztuczne, które są odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu. Firma ModernWood jako producent nowoczesnych altan ogrodowych oferuje profesjonalne altany wykonane z naturalnego, barwionego drewna, doskonale pasujące do współczesnych i tradycyjnych ogrodów.

Takie nowoczesne altany ogrodowe dobrze będą współgrać z minimalistycznymi dodatkami jak proste meble lub hamaki. Nie są ozdobne, zamiast tego polegając na prostym, eleganckim drewnie i metalu. Zamiast tego wyposażone mogą być w nowoczesne oświetlenie, takie jak LED-owe lampy lub reflektory, które mogą być zamontowane na belkach lub na specjalnych stojakach. W wersji premium mogą zawierać technologiczne udogodnienia, takie jak głośniki bezprzewodowe, systemy nawadniania czy automatyczne rolety.

Co więcej, stylistyka nowoczesnych altan do ogrodu często zakłada nietypowe rozwiązania, takie jak zakrzywione belki, niestandardowe kształty lub specjalne uchwyty do roślin pnących, które dodają im oryginalności i charakteru. W ten sposób nowoczesne altany ogrodowe drewniane staną się centralnym punktem ogrodu.

Nowoczesna altana ogrodowa: styl dopasowany do posesji

Ogrody minimalistyczne

Na pierwszy rzut oka minimalistyczny ogród może wyglądać na pusty, ale może być ciepły i spokojny. Ich proste linie i proste kształty dają poczucie porządku i spokoju w świecie, który jest zwykle bardzo chaotyczny. Do takich ogrodów szczególnie dobrze pasują kompaktowe i lekkie nowoczesne altany ogrodowe, których styl pozwala na równoważenie natury z elegancją.

Ogrody zen

Japoński ogród zen jest idealny dla osób, które lubią starannie ukształtowane krajobrazy z piasku, kamieni i krzewów. Do takiego ogrodu szczególnie dobrze pasują lekkie i ażurowe nowoczesne altany ogrodowe od Modern Wood.

Tradycyjne ogrody angielskie i francuskie

Tradycyjny francuski ogród można opisać jako elegancki i precyzyjny, a ogród angielski jest „celowo zaniedbany”. Współczesne trendy w projektowaniu takich ogrodów idą bardziej w stronę naturalizmu, dlatego dobrze pasują do nich nowoczesne altany ogrodowe, których cechy dobrze łączą się z dziką roślinnością. Surowe drewno pięknie kontrastuje z kwiatami i soczystą zieloną trawą.

Minimalistyczne ogrody naturalne

W ogrodzie naturalistycznym różne rośliny rosną w taki sposób, aby wyglądały jak w naturze. Może to oznaczać przywrócenie rdzennej roślinności i sadzenie drzew. Często wiele osób zamiast rabat kwiatowych decyduje się na łąkę kwietną, gdzie kwiaty rosną swobodnie, a przy okazji zapewniają dom i pożywienie owadom zapylającym. Ogólny efekt jest często bardziej swobodny niż w przypadku tradycyjnego ogrodu, co sprawia, że jest on bardziej przytulny — dlatego stylistyka nowoczesnych altan do ogrodu również bardzo dobrze współgra z tymi ogrodami.