5 grudnia 2022

Jak zabezpieczyć wolnostojącą pergolę tarasową przed mrozem?

Nawet jeśli trwa sroga polska zima, to ładna altana lub pergola pozwoli Ci zrelaksować się z rodziną i przyjaciółmi na dworze. Dlatego warto umieścić w ogrodzie piękną dekorację, jaką jest pergola wolnostojąca: drewniana konstrukcja może cię ochronić przed zimową aurą. Dzięki ofercie ModernWood możesz dodać do niej promienniki ciepła czy termowentylatory, ochronne szyby lub oferowany w wersji premium rozsuwany dach.

Jeśli tylko wiesz, jak ją zabezpieczyć, pergola może stać się wspaniałym miejscem do spotkań na świeżym powietrzu. Co więcej, trzeba wiedzieć, jak zapewnić osobom wewnątrz ciepło, a także jak sprawić, że twoja pergola tarasowa wolnostojąca będzie odporna na śnieg i niskie temperatury.

Pergola tarasowa a mróz

Pergola wolnostojąca, drewniana lub wykonana z innych materiałów to rodzaj budowli ogrodowej, która jest oddzielona od budynku i stoi samodzielnie na tarasie lub w ogrodzie. Jest lżejsza i bardziej ażurowa od altanki, często też mogą piąć się po niej rośliny jak bluszcz czy dzikie wino.

Mimo że pergola jest bardziej przewiewna i ażurowa niż typowa altana, kwestia „pergola tarasowa a mróz” nie musi oznaczać, że pergole nie chronią przed zimnem. Jako producent drewnianych altan ogrodowych, firma ModernWood zapewnia wiatroodporne szyby i możliwość doprowadzenia elektryczności do takiej konstrukcji.

Mrozoodporność zależy głównie od trwałości konstrukcji, jaką jest Twoja pergola wolnostojąca. Jak zabezpieczyć taką pergolę? Zacznij od lakierowania elementów metalowych i drewnianych. Mróz i niskie temperatury mogą uszkodzić jej belkowanie, meble ogrodowe, oświetlenie i inne elementy wyposażenia. Nawet jeśli planujesz urządzenie imprezy sylwestrowej w pergoli, z nastaniem jesieni sprawdź, czy oświetlenie i prąd są izolowane i chronione.

Drewniana pergola wolnostojąca — jak zabezpieczyć ją przed mrozem?

Jeśli możesz, zacznij od zabezpieczenia roślin pnących. Jeżeli zasadziłeś jednoroczny bluszcz przed pergolą, możesz przesadzić ostrożnie pędy i przenieść je do ogrodu zimowego lub domu. Dobrze jest wykorzystać ogród zimowy całoroczny do ochrony wrażliwych roślin — w ten sposób młode pędy rozwiną się szybciej.

Jeśli pergola wolnostojąca drewniana jest wyposażona w meble ogrodowe, warto je również usunąć i przechować w suchym i ciepłym miejscu, aby uniknąć ich uszkodzenia przez mróz. Można też zabezpieczyć belkowanie pergoli przed mrozem, okrywając je plandeką lub innym materiałem, który będzie chronić je przed wilgocią i mrozem. Na szczęście w Modern Wood dbamy o lakierowanie pergoli, dzięki czemu nie tylko jest ona dobrze przystosowana, ale też pięknie wygląda.

Jeżeli twoja pergola wolnostojąca drewniana jest wyposażona w oświetlenie, warto zabezpieczyć je przed mrozem, odłączając je od zasilania i przechowując w suchym i ciepłym miejscu. Podobnie przechowaj umieszczoną w niej elektronikę jak router wi-fi czy głośniki Bluetooth.

Jeszcze przed pierwszym mrozem upewnij się, że posprzątałeś grill i schowałeś przedmioty, które mogą skorodować. Skorzystaj też z okazji i posprzątaj wnętrze swojej pergoli. Na koniec należy dokładnie posprzątać taras, ponieważ nagromadzone błoto i wilgotne liście mogą zamarznąć i stać się zagrożeniem, gdy zrobi się zimno.

Pergola wolnostojąca drewniana — jak ocieplić ją zimą?

Ciepło w ogrodzie można znaleźć nawet w środku zimy. Przytulny zimowy taras jest możliwy dzięki odpowiednim akcesoriom, nie tylko ciepłym kocom. Rozstaw w swojej pergoli promienniki ciepła lub termowentylatory, do tego dodaj elementy wystroju i dobrej zabawy, jak koce, rozgrzewające napoje i świąteczne dekoracje. Jeśli nie jest to pergola tarasowa, a mróz nie doskwiera tak bardzo, możesz też otoczyć ją żywopłotem chroniącym przed wiatrem.

Innym sposobem ogrzania pergoli jest blaszany piecyk lub palenisko — jeśli zadbasz o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, możesz stworzyć przytulną atmosferę ogniska. Pamiętaj jednak, by nie umieszczać odkrytych płomieni blisko drewnianych elementów i zawsze mieć pod ręką koc przeciwpożarowy, piasek i wodę.

Jako producent drewnianych altan ogrodowych wiemy, jak ważne w ogrodzie jest bezpieczne schronienie i że taką rolę może pełnić Twoja pergola wolnostojąca. Jak zabezpieczyć takie altanki?
Lakierowanie elementów metalowych i drewnianych, sprawdzenie izolacji oświetlenia i prądu oraz zakrycie pergoli plandekami to tylko kilka sposobów na to, jak zadbać o trwałość i komfort użytkowania tej budowli ogrodowej w chłodniejsze miesiące. W firmie ModernWood pomagamy w rozstawieniu altan i pergoli ogrodowych, udzielamy porad konserwacyjnych i pomagamy w opiece nad budowlami ogrodowymi przez cały rok.