19 grudnia 2022

Ile kosztuje budowa ogrodu zimowego?

Ogrody zimowe coraz częściej wracają do łask. Te wypełnione światłem, przeszklone pomieszczenia mogą być wykorzystywane jako dodatkowa przestrzeń życiowa do uprawiania roślin lub do pracy i relaksu.

Wyobraź sobie swoistą szklarnię, która jest nieodłączną częścią Twojego domu, w której możesz mieszkać, odpoczywać i pracować — pełną roślin, rozkwitających dzięki wpadającemu przez okna światłu. To właśnie jest ogród zimowy lub konserwatorium. Taka wizja wydaje się bardzo kusząca, jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ogród zimowy, i jak dopasować go do swojego domu. Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Cena ogrodu zimowego z pełnym dachem

Dobrze zaprojektowany ogród zimowy to kosz porównywalny z renowacją pomieszczenia — jednak trudno jest jednoznacznie podać, ile kosztuje budowa ogrodu zimowego. Wszystko zależy od różnych zmiennych: od rozmiarów ogrodu zimowego, tego, czy chcesz przebudować istniejący pokój albo taras, lub stworzyć zupełnie nowe pomieszczenie jako ogród zimowy z pełnym dachem. Zazwyczaj to ostatnie rozwiązanie będzie kosztować więcej.

Inne istotne czynniki wpływające na koszt budowy ogrodu zimowego to rodzaj użytych materiałów, stopień skomplikowania projektu (ogrzewanie, termoizolacja) oraz lokalizacja. Ogólnie rzecz biorąc, cena budowy ogrodu zimowego może wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wszystkich czynników. Konwersja tarasu czy ganku jest znacznie tańsza niż dodatkowe pomieszczenie.

Cena ogrodu zimowego z pełnym dachem może zatem być dość wysoka. W roku 2022 koszt metra kwadratowego w przypadku szkieletu aluminiowego to około 3000-4000 zł (czyli średnio około 60 tys. zł za ogród zimowy o powierzchni 20 m2, czyli dość dużego pokoju). Koszt różni się w zależności od miejsca (dach można zbudować za mniejsze pieniądze w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza na wschodzie Polski, a za większe w Warszawie) oraz konstrukcji dachu. Cena ogrodu zimowego z pełnym dachem o drewnianej konstrukcji jest nieco wyższa (od 3500 do 4500 zł za metr kwadratowy).

Budowa ogrodu zimowego: co może wpłynąć na jej koszt?

Drogie materiały i wykończenia, poprawki dokonywane przez wykwalifikowanych rzemieślników (specjalistyczne prace murarskie itp.), również mogą wpłynąć na ceny. Podobnie całościową cenę ogrodu zimowego mogą zmienić adaptacje, na przykład wykopy pod fundamenty czy przebudowa ścian. Fachowy montaż ogrodu zimowego na garnku bywa zatem znacznie bardziej opłacalny niż jego budowa od podstaw. Na cenę ogrodu zimowego mogą wpływać również takie szczegóły jak okna (szklane czy z pleksiglasu, podwójne, izolowane itp.)

Większość Twoich kosztów zapewne będzie dotyczyła materiałów i pracy. Jednak całkowity koszt zimowego ogrodu może być w znacznym stopniu uzależniony od kilku czynników unikalnych dla instalacji. Przygotowanie gruntu, na przykład, może wymagać pracy w zależności od stanu terenu budowy: być może budowniczowie będą musieli rozkuć taras, czy przebudować go zupełnie, dobudować dodatkowe wsporniki, czy też wykorzystać dach domu.

Oprócz kosztów materiału i robocizny, na cenę budowy ogrodu zimowego mogą też wpłynąć czynniki zewnętrzne. Czasem musisz wnieść opłatę do samorządu, na przykład, jeśli mieszkasz w strefie szczególnej ochrony (np. w pobliżu rezerwatu lub siedliska zagrożonych gatunków), twój dom jest wpisany na listę zabytków lub też budowa ogrodu zimowego znacząco wpłynie na powierzchnię twojego domu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej jest zasięgnąć informacji w dziale planowania w swojej gminie.

Co dają ogrody zimowe od ModernWood?

Warto pamiętać, że zadbane pomieszczenie może dodać około 6% do wartości domu i posesji, ale to nie jedyna korzyść. Główną zaletą jest to, że nowy ogród zimowy zasadniczo to dodatkowy, pełen światła pokój w Twoim domu. Jest to mniej kosztowna alternatywa dla pełnej rozbudowy, ale daje te same korzyści. A jeśli uwielbiasz rośliny, jest to idealne miejsce do uprawy krytego ogrodu przez cały rok.

Nasza seria ogrodów zimowych Gard Glass jest bardzo wszechstronnym rozwiązaniem, które pomoże znacząco obniżyć wydatek, jakim jest cena ogrodu zimowego z pełnym dachem i jego eksploatacja. Nasze ogrody mogą służyć jako zabudowy tarasu i altanki przydomowe, chroniące przed deszczem — i dzięki ażurowym ekranom także przed słońcem.

Trudno jest tutaj podać jednoznacznie, ile kosztuje ogród zimowy, ponieważ jako doświadczony producent ogrodów zimowych ModernWood każdego klienta traktujemy indywidualnie i staramy się, aby jego ogród zimowy był niepowtarzalny. Tworzymy i dostosowujemy ogrody zimowe do Twoich potrzeb, więc ze względu na dużą ilość danych potrzebnych do uzyskania dokładnej wartości, trudno jest podać ogólny cennik. Na szczęście łatwo jest się z nami skonsultować!