28 listopada 2022

Carport czy garaż? Na co się zdecydować?

Ceny nieruchomości osiągnęły zawrotne ceny. Ci, którzy kupili swój dom w szeregowcu, będą mieli problem z budową murowanego garażu. W takim wypadku warto zdecydować się na carprot. Co wybrać? Zapraszamy do lektury naszego kolejnego wpisu, w którym nasi eksperci dzielą się swoją wiedzą.

Co to jest carport?

Pojęcie carportu jest dość popularne w krajach anglosaskich, a oznacza ono po prostu wiatę garażową. W Polsce jest to raczej nieznane słowo, ale odpowiedzią na pytanie: carport co to jest, jest „wiatrochron” lub „wiatroizolacja”. Carpoty mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego i stanowią środek ochrony przed warunkami atmosferycznymi – przed deszczem, śniegiem, mrozem dla samochodów osobowych i innych pojazdów.

Wiele osób zastanawia się, czy może zbudować carport samemu? Oczywiście, że tak. Jak zabrać się do tej roboty? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie materiały. Drewniane carporty mogą być pięknie ozdobione, ale będą wymagały więcej konserwacji. Metalowe carporty są trwalsze i łatwe w utrzymaniu, ale mogą być mniej atrakcyjne wizualnie. Zdecyduj się na odpowiedni rozmiar i kształt carportu. Carport może być prostokątem lub kwadratem o różnych rozmiarach. Pamiętaj, aby dobrać rozmiar carportu do potrzeb Twojego samochodu lub innego pojazdu, którym będziesz go użytkował. ach. Pamiętaj, aby dobrać rozmiar carportu do potrzeb Twojego samochodu lub innego pojazdu, którym będziesz go użytkował.

Zdecyduj się na sposób montażu carportu. Możesz go zamontować samodzielnie lub skorzystać z usług fachowca. Pamiętaj jednak, że jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej jest skorzystać z pomocy fachowca. Kup dodatkowe akcesoria do carportu, takie jak ławka, aby ułatwić sobie korzystanie z z tej konstrukcji.

Carport a przepisy prawa budowlanego

Wiele osób zastanawia się, czy na carport należy uzyskać pozwolenie na budowę. Według polskiego prawa budowlanego pozwolenia ani zgłoszenia nie wymagają wiaty o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Taka ilość miejsca z pewnością starczy na samochód Twój i Twojej partnerki. Choć prawo nie precyzuje odległości, w jakiej należy postawić wiatę od działki sąsiada, to przyjmuje się, że nie ma zastosowania, gdyż carport nie jest budynkiem, dla których stosuje się tego rodzaju przepisy.

Carport. Zalety rozwiązania

Wybór między carportem a garażem może być trudny. Jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Pierwszą z nich jest niewątpliwie klimat. Jeśli mieszkasz w rejonie o ciepłym klimacie, carport jest dobrym rozwiązaniem.

Kolejną sprawą jest oczywiście budżet. Carporty są znacznie tańsze od garaży. Mamy tu na myśli konstrukcje wykonane z tanich materiałów, do których należą sosna czy świerk. Jednak jeśli planujesz dokupić dodatkowe elementy, zwiększające możliwości tego miejsca oraz jego wytrzymałość, to koszt może rosnąć. Tak samo jest w przypadku, gdy elementy, z których chcesz wykonać wiatę, będą markowe, trwałe, a o tym wszystkim świadczyć będzie odpowiedni certyfikat. Jeśli nie masz dużo czasu na budowę, carport zamówiony u dobrego producenta tego typu rzeczy jest rozsądnym rozwiązaniem. Drewniany carport premium może stanąć na Twojej działce szybciej niż jakikolwiek murowany garaż.

Carport. Wady rozwiązania

Carport, oprócz zalet ma również wady. Jeśli nie zamówisz tej wiaty u profesjonalistów, z pewnością nie będziesz mógł chować w nim rowerów, sprzętu ogrodniczego (łopat, grabii, kosiarki). Uda Ci się zbudować prostą konstrukcję, która ochroni Twoje auto przed deszczem i śniegiem. Garaż z kolei jest bezpiecznym miejscem, gdzie pod kluczem możesz trzymać wszystkie wartościowe elementy wyposażenia każdego ogrodnika – amatora.

W porównaniu do garaży carporty mają bardziej surowy wygląd. Trudno będzie dostosować je w 100 procentach do wyglądu Twojego domu. Mogą być też mniej odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne czy obciążenia. Zastanawiając się nad rozwiązaniem carport czy gara, warto również brać pod uwagę fakt, iż ten ostatni może pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego, w którym umieścisz, chociażby liczniki, a nawet kotłownię. W carporcie będzie to praktycznie niemożliwe.

Czy carport ma jeszcze jakieś wady? Przede wszystkim nie są one tak solidne i trwałe jak garaże, dlatego też nie sprawdzają się w przypadku samochodów ciężarowych lub innych dużych pojazdów. Ponadto carporty mogą być trudne do utrzymania w czystości ze względu na ich otwartą strukturę. Czasem, gdy mocno pada śnieg, carport może nie sprawdzić się i nie być alternatywą dla garażu.

Carport premium dla każdego

Producent altan ogrodowych premium ModernWood specjalizuje się w realizacjach carportów z najwyższej półki. Ich carport to oczywiste zalety. Przede wszystkim spełniają one wymagania klientów, którzy szukają rozwiązań na lata. W ModernWood możesz zamówić różnego rodzaju carporty na jeden bądź dwa samochody.

Sama konstrukcja carportu od rzeczonego przedsiębiorstwa jest wykonana z drewna BSH. To właśnie dzięki niemu produkty sygnowane logo ModernWood są produktami, które z łatwością opierają się trudnym warunkom atmosferycznym oraz obciążeniom, wynikającym, chociażby z opadów śniegu.

Dzięki carportowi od firmy ModernWood nie musisz już otwierać bramy garażu. Po prostu wjeżdżasz do przestrzeni, dzięki której do Twoich obowiązków nie należy już skrobanie szyb. To jednak nie wszystko. Każda z konstrukcji może być wyposażona w różnego rodzaju udogodnienia, do których należą między innymi panele fotowoltaiczne. Dzięki nim możesz bez wysiłku uzyskać energię dla swojego domu.