Choć zima na razie nie atakuje nas ze zdwojoną siłą, to wiele osób już zastanawia się, jak chronić drewniany salon ogrodowy przed wilgocią i mrozem. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i niejasności, dotyczące tematu zabezpieczenia konstrukcji drewnianych na zimę.
Salon ogrodowy. Z czego składa się konstrukcja?
Podstawą konstrukcji dobrego salonu ogrodowego jest drewno. Najlepiej, jeśli będzie to popularny obecnie produkt o nazwie BSH. Klejony z desek świerku skandynawskiego, jest odporny zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i różnego rodzaju szkodniki oraz pleśń i grzyby. Drewno BSH może być zabezpieczone olejem hydrofobowym i to sprawi, że może wytrzymać nawet niesprzyjające warunki pogodowe w zimie – wilgoć, śnieg oraz wiatr.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które proponują wykonawcy salonów ogrodowych premium, są ściany z thermodrewna. Jest to produkt naturalny, który swoją wytrzymałość zawdzięcza przede wszystkim procesowi naturalnemu, do którego nie używa się żadnych chemikaliów. Dzięki zastosowaniu bardzo wysokiej temperatury thermodrewno jest odporne na działanie temperatury, szkodników oraz pleśni i grzybów. Nie wypacza się ani nie wykręca, co jest również zaletą tego produktu. Jest również odporne na wilgoć i zimno. Jeśli posiadasz altanę bądź salon ogrodowy wykonany z tego materiału, z pewnością będziesz miał o wiele mniej roboty w kwestii zabezpieczenia.
Niemniej warto pamiętać o prawidłowym zabezpieczaniu salonu ogrodowego zarówno przed wilgocią, jak i przed mrozem.
Jak chronić salon ogrodowy przed wilgocią?
Na pytanie: jak chronić salon ogrodowy przed wilgocią? Nie można odpowiedzieć jednym zdaniem. To proces, na który musisz poświęcić przynajmniej dwa dni. Mowa tu oczywiście o zabezpieczaniu konstrukcji olejem naturalnym. Po pierwsze, warto dokładnie wyczyścić salon ogrodowy po sezonie. Usuń brud oraz suche liście i trawę, która dostała się do zakamarków budowli. Potem warto użyć myjki ciśnieniowej oraz szczotki, by dokładnie wyczyścić elementy zużyte po sezonie. W wielu wypadkach może być to tylko podłoga. Czasem zdarza się jednak, że ściany też mogły ulec zużyciu. Po wyschnięciu salonu ogrodowego możesz przejść do olejowania, które zabezpieczy drewniane elementy przed wilgocią. Sam proces nie jest skomplikowany i możesz wykonać go za pomocą wałka, pędzla bądź specjalnej szmatki. Pamiętaj jednak, żeby proces ten odbywał się w bezdeszczową pogodę, a elementy olejowane nie były narażone na działanie promieni słonecznych. Samo olejowanie jest czynnością, która sprawia, że drewno „pije” olej. Warto powtórzyć je kilkukrotnie tak, by być pewnym jego efektów. Czasem zostają bowiem miejsca, które mocniej wchłaniają tę substancję.
Jak jeszcze można chronić altanę przed wilgocią? Warto zainstalować wentylację grawitacyjną, która pomoże w utrzymaniu stałego dopływu świeżego powietrza. Niektórzy decydują się na zakup specjalnych osłon, które chronią przed deszczem i śniegiem. W tym wypadku ważna jest jednak wentylacja, by nie stworzyć warunków korzystnych dla rozwój grzybów i pleśni.
Jak chronić salon ogrodowy przed mrozem?
Jak chronić salon ogrodowy przed mrozem? Niezależnie od tego, czy jest to carport, altana czy zadaszenie na tarasie, nad ogródkiem działkowym lub konstrukcją wolnostojącą w ogrodzie – każda konstrukcja musi być chroniona przed mrozem.
Pamiętaj, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych zamarznięciem. To może sprawić, że Twoja konstrukcja będzie nadawać się tylko do wymiany. Oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym można skutecznie chronić swój salon ogrodowy przed mrozem:
- pamiętaj o regularnym konserwacji i impregnacji drewnianej konstrukcji. Regularne smarowanie drewna środkiem grzybobójczym i konserwującym pomoże uniknąć jego niszczenia przez zimowe warunki atmosferyczne.
- zalecane jest także, aby taras altany posiadał wentylację.
- choć wielu z nas nie używa altany zimą, to warto pamiętać o regularnym odśnieżaniu i oczyszczaniu jej dachu, aby uniknąć niebezpiecznych obciążeń i w konsekwencji połamania wrażliwych elementów.