3 października 2022

Co to jest ogród zimowy? Jakie są rodzaje i gdzie można taki ogród zimowy zbudować?

Ogród zimowy to konstrukcja, która po latach zapomnienia znów wraca do łask. Dlaczego? Co jest tak wyjątkowego w pomieszczeniu, które kojarzy się z dawnymi czasami? Sprawdź w naszym artykule, który wyjaśnia najbardziej popularne kwestie, dotyczące tego tematu.

Co to jest ogród zimowy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest ogród zimowy? Spieszymy z odpowiedzią. Ogród zimowy to specjalny rodzaj altanki lub konstrukcji, która ma na celu utrzymanie roślinności i życia w środowisku ograniczonego dostępu do światła słonecznego oraz odpowiedniej temperatury. Te rodzaje struktur mogą być wykorzystywane do zarówno do uprawy roślin doniczkowych, a także jako miejsce relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków. W ostatnich latach ogrody zimowe stały się coraz bardziej popularne ze względu na ich estetyczny i praktyczny aspekt.

Jakie są zalety posiadania ogrodu zimowego? Na czym polega ogród zimowy? Ogrody zimowe mogą być używane przez cały rok, a nie tylko w okresie zimowym. Są one idealne dla osób, które chcą mieć dostęp do pięknych, zielonych roślin oraz świeżych warzyw i owoców przez cały rok. Ogrody zimowe są także świetnym miejscem do hodowli roślin doniczkowych.

Jakie są rodzaje ogrodów zimowych?

Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje ogrodów zimowych. Pierwszy z nich to ogród zimowy całoroczny. Jest to konstrukcja ocieplana i przystosowana do tego, by korzystać z niej cały rok. Szczególnie jeśli wyposaży się ją w sprzęt, który będzie rozprowadzał ciepło na całe pomieszczenie, szczególnie w zimie. Drugim, równie popularnym rodzajem jest ogród zimowy sezonowy. Czym różni się od poprzedniej wersji? Przede wszystkim jest nieocieplany i nadaje się do wykorzystywania jedynie w cieplejszych miesiącach. W naszym klimacie będziesz mógł posiedzieć w nim od marca do października. Świetnie pasować będzie jako konstrukcja na działki letniskowe i wszędzie tam, gdzie przebywasz zazwyczaj w wymienionych wcześniej miesiącach. Może to być Twoja strefa relaksu w ogrodzie latem.

W literaturze fachowej możesz spotkać się z innymi określeniami dla rodzajów ogrodów zimowych. Niektórzy bowiem nazywają te ogrody ciepłymi i zimnymi, mając na myśli opisane przez nas wcześniej konstrukcje.

Ogród zimowy na balkonie

Ogrody zimowe mogą być zbudowane także na balkonach. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które nie mają dużo miejsca przy swoim domu bądź mieszkają w bloku. Ogród zimowy na balkonie można wykonać z drewna bądź innego materiału. Sam montaż warto zlecić doświadczonej w tym zakresie firmie. Jakość wykonania z pewnością zapewni odpowiednie funkcjonowanie tej konstrukcji.

Ogród zimowy na balkonie to ciekawe rozwiązanie, jednak może być z nim problem. Szczególnie w blokach, gdzie własność balkonu wyłączona jest z mieszkania, możesz nie uzyskać zgody i pozwolenia na takie zmiany. Problemem może być również, z reguły, mały metraż samego balkonu, na którym ciężko przygotować ogród zimowy z prawdziwego zdarzenia.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby ogród zimowy stanął na balkonie prywatnej posesji. Może to być również konstrukcja na dachu. Szczególnie ta ostatnia daje możliwość podziwiania oszałamiających widoków, podczas oglądania spadających perseidów, zaćmień księżyca czy szeregu innych zjawisk przyrodniczych.

Ogród zimowy na tarasie

Ogród zimowy na tarasie to rozwiązanie, które jeśli jest dobrze wykonane, może służyć Tobie i Twoim najbliższym latami. Jednym z bardziej znanych w Polsce pomysłów, które zyskało już wielu zwolenników jest produkt od ModernWood. GardGlass – bo o nim mowa – to bardzo nowoczesna konstrukcja. Latem to zadaszenie tarasu, które osłoni Cię przed deszczem i zapewni miejscowy cień. Ruchome szyby ukryjesz za stylowymi ażurami. Zimą to pełnoprawny ogród zimowy, który ogrzejesz za pomocą promienników ciepła i uchronisz się przed śniegiem oraz mroźnym wiatrem.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością gotówki na ogród zimowy, to możesz zainteresować się rozwiązaniem takim jak ekskluzywne zadaszenie tarasów wykonywane przez naszą firmę. Możesz być pewien, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze.

Ile kosztuje ogród zimowy?

Wiele osób zastanawia się, ile może kosztować ogród zimowy? Wszystko zależy od materiałów, użytych do tego produkcji. Można postawić oczywiście na tańsze drewno i elementy złączne, jednak to nie będzie gwarantem jakości i długiej żywotności. Można też zdecydować się na producenta, który w swojej produkcji używa sprawdzonych i markowych produktów. Chodzi przede wszystkim o drewno. Warto mieć na uwadze, aby taki materiał charakteryzował się wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne oraz obciążenia fizyczne. ModernWood oferuje rozwiązania, których próżno szukać u innych producentów. Należą do nich przede wszystkim przemyślana konstrukcja, która może być objęta dodatkową, siedmioletnią gwarancją.

Zamawiając ogród zimowy w ModernWood możesz liczyć na brak widocznych wkrętów oraz innych połączeń i 100 procent gładką powierzchnię bez żadnych uszkodzeń. Drewniany ogród zimowy jest inwestycją na lata, jeśli wykonuje go producent altan premium taki jak ModernWood.

Dobry producent tarasów jest ważny, jednak pamiętaj, żeby regularnie czyścić i konserwować swój ogród zimowy, aby przedłużyć jego żywotność.