14 listopada 2022

Altana ogrodowa — jak zrobić tę funkcjonalną przestrzeń ogrodu?

Altana ogrodowa to przestrzeń w Twoim ogrodzie, która ma pełnić różne funkcje. Przede wszystkim dać schronienie przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi. Słońce, deszcz czy silny wiatr wielokrotnie mogą zniszczyć udane popołudnie w ogrodzie. Jak zrobić sobie tę funkcjonalną przestrzeń ogrodu? Przeczytaj artykuł, w którym dowiesz się więcej na ten temat.

Altana ogrodowa — czym jest?

Altana ogrodowa to nic innego jak mała, przeważnie drewniana konstrukcja, która służy do odpoczynku na świeżym powietrzu. Najczęściej stawia się ją w ogrodzie, ale można ją także spotkać w parkach czy na działkach. Altany ogrodowe mogą mieć różną formę i rozmiar. Czasem są ozdobione dodatkami takimi jak kwiaty czy girlandy.

Warto pamiętać, że altana ogrodowa to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Można w jej wnętrzu zainstalować, chociażby grilla, aby móc delektować się wspaniałym jedzeniem w doborowym towarzystwie. Altana to również miejsce, w którym – przy dobrym projekcie bądź pomocy profesjonalnego wykonawcy – urządzisz prywatną siłownię, a nawet SPA z sauną. Czy na altanę ogrodową należy mieć pozwolenie? Zgodnie z prawem budowlanym, altana ogrodowa nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli jest ona mniejsza niż 35 metrów kwadratowych. W każdym innym przypadku musisz mieć pozwolenie na budowę, o które występujesz do właściwego sobie urzędu.

Altana ogrodowa – zrób to sam!

Aby zbudować altanę ogrodową, należy wyposażyć się w wiedzę i dobre chęci. Jeśli chcesz samemu zbudować taką konstrukcję z drewna, warto postawić na świerk bądź sosnę, czyli gatunki, które są łatwe w obróbce, a dodatkowo relatywnie tanie na rynku drogiego surowca drzewnego. Jeśli masz możliwość, warto zainwestować w deski BSH. Materiał, pochodzący ze Skandynawii jest obecnie wykorzystywany przez uznane firmy budowlane do budowy hal oraz innych, większych konstrukcji. Odpowiednio zaimpregnowany z pewnością sprawdzi się nie tylko jako materiał do budowy samej konstrukcji, ale również do belek oraz szkieletu dachu.

Przed rozpoczęciem pracy należy zdecydować, jak duża ma być altana. Wymiary podstawy altany przy domu mogą wynosić zarówno 3 × 3 metry (dla 4 osób) do 5 × 3 metry (dla 6 osób). Wybierając długość desek, pamiętaj o tym, żeby zostawić około 10 cm na każdy koniec — po to, aby je później mogło się skrzyżować i utworzyć ramę.

Oprócz tego warto zakupić deski lub płytki OSB o szerokości minimum 10 cm i długości, wynikającej z Twojego projektu. Oprócz narzędzi, potrzebnych do przycinania materiału, należy również zakupić gwoździe lub wkręty samogwintujące (minimum 8 × 50 mm), które będą trzymać całą konstrukcję.

Do przygotowania podłoża najważniejsze będą wiadra albo worki z piaskiem. Grunt, na którym stanie altana ma dawać jej stabilność. Dobrze przygotowany grunt daje pewność, że Twoja altana będzie stała przez lata.

Aby nadać ostatecznego wyglądu konstrukcji, realizującej hasło: altana ogrodowa — zrób to sam, dobrze zapoznać się z tematem różnego rodzaju środków, które mają chronić drewno przed promieniami UV, mrozem, pleśnią, grzybami oraz różnego rodzaju pasożytami. Wybór nie jest mały, a każdy ze specyfików charakteryzuje się innego rodzaju właściwościami. Lakobejca jest środkiem, który ułatwia nakładanie lakieru na drewno i pomaga w jego schnięciu. Warto kupić taki, który ma w sobie filtr UV, aby chronić altanę przed blaknięciem.

Oczywiście nie warto zapominać o odpowiednim wyposażeniu altany. Chodzi przede wszystkim o meble. Te, wykonane z ratanu będą najbardziej odpowiednie. Nie zniszczą ich warunki pogodowe i dość łatwo można je zabezpieczyć poza sezonem. Meble ogrodowe mogą być wykonane samodzielnie, z drewna bądź można je kupić gotowe. Trzeba jednak pamiętać, że taki projekt wymaga odpowiedniego przygotowania i dokładnego planowania oraz umiejętności.

W co jeszcze możesz wyposażyć altankę? W doniczki, które można postawić na parapetach. Ponadto, do altanki można dołączyć mały ogródek warzywny lub kwiatowy.

A może nowoczesna altana ogrodowa?

Jeśli masz już odpowiedź na hasło: altana ogrodowa jak zrobić, to możesz poznać też kierunek, dzięki któremu ktoś stworzy dla Ciebie coś wyjątkowego. Nowoczesna altana ogrodowa bądź stylowe zadaszenia tarasów z drewna może dla Ciebie wykonać producent altan do ogrodu premium. ModernWood, bo o tej firmie mowa ma doświadczenie w budowie konstrukcji, które stanowią przykład łączenia jakości i wykorzystania drewna w tworzeniu takich rzeczy jak: altany, carporty, ogrody zimowe czy wspomniane zadaszenia tarasów. Współpracując z taką firmą, możesz nawet zlecić stworzenie altany z … sauną bądź innymi udogodnieniami. Gwarancja jakości oraz możliwość przedłużenia gwarancji o 7 lat może z pewnością przekonać Cię do tego, by wybrać takie rozwiązanie.