26 września 2022

Ile kosztuje altana ogrodowa z drewna?

Altana ogrodowa to miejsce w Twojej oazie zieleni, które pozwoli Ci na odpoczynek w bardzo komfortowych warunkach. Obecnie jednak wiele osób, analizując wydatki, zadaje sobie odwieczne pytanie: ile kosztuje altana ogrodowa? Zapraszamy do lektury naszego wpisu, z którego dowiecie się, jaką kwotą musicie dysponować, aby pozwolić sobie na tego typu konstrukcję we własnym ogrodzie.

Czym jest altana ogrodowa?

Altana ogrodowa to zwykle mały drewniany domek, który służy jako miejsce do odpoczynku, relaksu lub spotkań z rodziną i znajomymi w ogrodzie. Według polskiego prawa budowlanego altana ogrodowa to niewielka konstrukcja umiejscowiona w granicach działki, budynek rekreacyjny. Możesz dzięki temu zapewnić sobie miejsce do odpoczynku i medytacji w letnie dni. 

Jeśli chcesz urządzić altanę w swoim ogrodzie, pamiętaj, aby zaaranżować ją tak, by była przyjemna i funkcjonalna. W tym artykule podpowiemy Ci jak to zrobić, płacąc rozsądne pieniądze.

Ile kosztuje altana ogrodowa?

Altana ogrodowa to inwestycja na lata. Odpowiedź na pytanie: ile kosztuje altana ogrodowa, zależy od wielu czynników. Najważniejszym elementem, a zarazem kosztem jest materiał, z którego wykonana jest ta budowla. Do najpopularniejszych należy oczywiście drewno. Jeśli  chcesz zamówić taką konstrukcję, zapytaj potencjalnego wykonawcy spytać o gatunek bądź rodzaj używanego materiału.  Obecnie bezapelacyjnym produktem, który sprawdzi się w tworzeniu altany ogrodowej jest BSH. To drewno klejone, doskonale sprawdzające się w ciężkich warunkach. Wykonane ze świerku skandynawskiego, który rośnie w trudnym i wymagającym, północnym klimacie. Dzięki zastosowaniu takich materiałów możesz być pewien, że Twoja altana ogrodowa przetrwa lata. Innymi gatunkami, które spotkasz podczas poszukiwań i wyceny tego rodzaju konstrukcji jest drewno sosnowe oraz modrzewiowe. W ogrodach coraz częściej można spotkać takie budowle jak altana z bali dębowych.  

Nie warto oszczędzać w przypadku drewna. Produkty, które są tanie, z pewnością nie przetrwają długo w polskich warunkach. Mroźne zimy oraz deszczowe, jesienne miesiące przeplatane krótkim, acz upalnym latem wymagają rzeczy pewnych, trwałych i mocnych. Takich jak produkt o nazwie „drewno BSH”.

Do kosztów budowy altany ogrodowej  dochodzą ceny okuć oraz innych elementów złącznych. Na rynku możesz znaleźć zarówno produkty tańsze oraz droższe. Tu – podobnie jak w przypadku drewna – oszczędność może mieć kluczowe znaczenie, jeśli idzie o trwałość konstrukcji. Nie można zapominać także o kwestii zabezpieczenia drewna. Możesz zrobić to za pomocą impregnatu, lub oleju. Także kwestia wyposażenia wpływa na cenę. Inna cena będzie w przypadku altany niewyposażonej  oraz inna,  jeśli zamówisz sobie do niej choćby promienniki ciepła. 

Ile kosztuje altana ogrodowa? Różnice w cenach są znaczące. Możesz znaleźć gotowe i małe konstrukcje w znanych marketach budowlanych za 2000 złotych. Mogą być tam również budowle droższe za 5000 złotych. Jeśli jednak chcesz produkt, który wytrzyma lata, warto zainwestować trochę więcej pieniędzy i zrobić go na zamówienie. Takie są produkty od ModernWood.

Salon ogrodowy od tej firmy może być wyposażony w  designerskie oświetlenie led z regulatorem bądź system przesuwnych szyb oraz stałe panele szklane. To inwestycja ekskluzywna, jednak możesz być pewien jakości wykonania oraz trwałości produktu. Ekskluzywne altany ogrodowe, takie jak altana saunowa może kosztować jeszcze więcej. W ModernWood możesz liczyć na pomoc, doradztwo techniczne oraz kompleksową obsługę inwestycji. To wszystko kosztuje, jednak pamiętaj jednak, że takie produkty są budowane na lata. 

Altana ogrodowa. Samodzielny montaż czy firma?

Wiele osób myśli, że kupno gotowej altany ogrodowej w markecie będzie zdecydowanie lepszym pomysłem niż zlecenie projektu i wykonania doświadczonej firmie budowlanej. Warto jednak od razu powiedzieć, że montaż we własnym zakresie będzie trudny, uciążliwy, a czasem i bardzo  wymagający. Przede wszystkim musisz posiadać odpowiednie narzędzia oraz umiejętności do czytania rysunku technicznego. Z pewnością nie będziesz też potrafił ukryć elementów złącznych w taki sposób, by były one niewidoczne. Estetycznie potrafi zrobić to producent altan ogrodowych ModernWood. Kwestia altana ogrodowa cena ma w tym wypadku drugorzędne znaczenie.