15 maja 2023

Dla kogo pergola ogrodowa będzie najlepszym rozwiązaniem?

Pergole ogrodowe zdecydowanie mają w sobie coś magicznego. Pozwalają zupełnie odmienić aranżację ogrodu. Gdy są porośnięte pięknymi kwiatami, dodatkowo przyciągają wzrok sąsiadów i cieszą oko nie tylko wiosną i latem. Jednocześnie tworzą przestrzeń idealną do odpoczynku nawet podczas prawdziwego upału. Powstają z różnych konstrukcji. Szczególnie popularne w ostatnim czasie stały się te wykonane z drewna. Sprawdź, dla kogo pergola ogrodowa będzie dobrym rozwiązaniem, gdzie ją postawić, a także jakie kwiaty najlepiej będą się w niej prezentować. Zachęcamy do lektury artykuły.

Pergola jako sposób na atrakcyjny ogród

Pergola od dawna stanowi element, który znacząco uatrakcyjnia ogród. Wyglądem przypomina zacieniona alejkę. Wyróżnia ją charakterystyczna budowa — składa się bowiem ze słupków ustawionych w równych odległościach, całość połączona jest estetycznym zadaszeniem w formie belek poziomych. Od dawna pergole ogrodowe kojarzą się głównie z konstrukcjami metalowymi. Obecnie nie brakuje także wariantów drewnianych. Jeśli chcesz wiedzieć, dla kogo pergola ogrodowa będzie najlepszym rozwiązaniem, zapoznaj się z aranżacjami, w których odgrywają główną rolę. Bez wątpienia idealnie pasują do ogrodów utrzymanych w różnych stylach. Świetnie prezentują się przy nowych domach, gdzie dodają elegancji i funkcjonalności.

Dla kogo pergola ogrodowa?

Jeśli rozważasz zakup konstrukcji, która obrośnie piękną roślinnością, z pewnością zastanawiasz się, dla kogo pergola ogrodowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim postawienie takiej konstrukcji nie wymaga żadnego pozwolenia budowlanego, więc teoretycznie na jej postawienie może zdecydować się każdy. W praktyce natomiast nie będzie to dobre rozwiązanie dla każdego. Warunkiem utrzymania pergoli jest duża przestrzeń lub choćby taka o kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Co ważne, jeśli nie musisz martwić się o wolny kawałek ziemi w ogrodzie, pergola będzie idealne np. gdy chcesz i lubisz przebywać w otoczeniu natury i pragniesz stworzyć efektowną dekorację w swoim ogrodzie. Dobierając odpowiednie kwiaty, zaaranżujesz kącik, do którego z przyjemnością zaprosisz znajomych i rodzinę na wspólne grillowanie. Taką funkcję mogą pełnić również nowoczesne altany ogrodowe drewniane.

Kiedy sprawdzi się pergola ogrodowa?

Wiesz już, kto z pewnością doceni wspomniane konstrukcje, pozostaje jednak rozważyć, kiedy sprawdzi się pergola ogrodowa. Będzie to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy Ci na stworzeniu miejsca, które zapewni odrobinę cienia podczas upalnego lata. Świetnie komponują się przy tarasach, gdzie tworzą ochronę przed promieniami słonecznymi. Pozwalają ponadto skutecznie zarządzać przestrzenią ogrodu. Mogą bowiem uchronić taras przed deszczem czy śniegiem. Sprawdzą się zatem, jeśli nie chcesz zadaszać swojego tarasu w standardowy sposób. Utworzone lamele zapewniają odpowiednią dozę światła. Co ważne, każda pergola ogrodowa drewniana może być dostosowana pod Twoje preferencje i oczekiwania. To między innymi zapewniamy w ModernWood, gdzie powstają konstrukcje malowane z drewna skandynawskiego.

Gdzie postawić pergolę ogrodową?

Gdy masz pewność, kiedy sprawdzi się pergola ogrodowa, zaczniesz rozważać, gdzie ją postawić. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli zależy Ci na tym, by w Twoim ogrodzie stanęła wyjątkowa dekoracja w formie pergoli, wybór miejsca warto poddać chwili namysłu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie decyzji ustawienia konstrukcji z profesjonalnym producentem i wykonawcą. Znaczenie dla efektu ustawienia pergoli niewątpliwie ma to, jakie rośliny chcesz, by na niej rosły. Niektóre pnącza nie przepadają za zbyt mocnym nasłonecznieniem, z kolei inne jak najbardziej polubią światło — rozważ zatem wybór odpowiednio wcześniej. Jeśli jednak nie zależy Ci na tym, co będzie rosło w Twoim ogrodzie, podejmij decyzję na podstawie dogodnego miejsca do odpoczynku. Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu dekoracji, postaw pergolę w samym centrum, natomiast gdy chcesz, by konstrukcja była jedynie jednym z akcentów — umieść ją na uboczu.

Co najlepiej posadzić na pergoli ogrodowej?

Wyjaśniliśmy już, dla kogo pergola ogrodowa będzie świetnym rozwiązaniem i kiedy się sprawdzi, na koniec warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co najlepiej posadzić przy tej konstrukcji, by ładnie porastała. Jednymi z częściej wybieranych kwiatów są oczywiście róże, które wyróżniają się żywą kolorystyką i od razu przykuwają wzrok. Za równie popularne uchodzą pergole porośnięte clematis o wyjątkowych, pomarańczowych kwiatach. Musisz mieć jednak świadomość, że dopasowanie kwiatowych rozwiązań na pergoli z pewnością przyciągnie jednak więcej owadów, za to efekt będzie naprawdę godny podziwu. Klasycznym krokiem może być również wykorzystanie bluszczu lub winogron do ozdobienia lameli.

Warto jednak pamiętać, że obecnie nierzadko też rezygnuje się z jakichkolwiek roślin. Warunkiem jest jednak postawienie na efektowne konstrukcje o nowoczesnych projektach. Właśnie takie proponujemy w ModernWood. Przekonaj się, sprawdzając nasze realizacje.